Wakacje. Czy warto rezerwować wcześniej?

beach-beach-chairs-beautiful-358416

„Najtaniej pod słońcem”, „Najlepszy czas na wakacyjny plan”,” First Deal”, „Odkrywamy Lato”. Takimi hasłami biura podróży kuszą Was abyście zarezerwowali swoje letnie  wakacje z wyprzedzaniem. Czy warto rezerwować wakacje wiele miesięcy wcześniej? Czym zachęcają  Was najpopularniejsi organizatorzy? Postanowiłem to sprawdzić.

Niska zaliczka

Najniższą zaliczkę w wysokości 5 % proponuje Neckermann i Tui. Net Holiday proponuje zaliczkę w wysokości 300 zł/os. W tym wypadku musimy uzupełnić dopłatę do wysokości 29 % całej rezerwacji do końca stycznia. U pozostałych organizatorów jest to 20 %. Resztę dopłacamy na miesiąc przed wyjazdem.

Pobyt dzieci gratis

Prawie wszystkie biura kuszą gratisowym pobytem dziecka w hotelu. Tak naprawdę kwotę 0 zł możemy tylko zobaczyć przy ofertach z dojazdem własnym. Przy ofertach samolotowych musimy zapłacić za przelot. Cenę określa każdy z organizatorów. Czasem mogą to być dużo niższe kwoty niż realny koszt przelotu. Kolejną smutną informacją jest to, że taka cena zazwyczaj dotyczy pobytu jednego dziecka. Drugie czy trzecie dziecko otrzymuje niższą zniżkę.

Zniżki dla stałych klientów

Prawie każde biuro w ramach wczesnej rezerwacji udziela dodatkowej zniżki dla stałych klientów. Wartość waha się od 2 % do 3 % (Coral Travel ) . To czy jesteś stałym klientem określają regulaminy organizatorów. Czasem wystarczy 1 wyjazd z danym biurem, czasem „potrzebne” będą 3 wyjazdy. W wielu przypadkach taka zniżka niezostanie Ci przyznana automatycznie. Musisz ją nanieść sam, do tego w określonym czasie od dokonania rezerwacji.

Ubezpieczenie od rezygnacji

Planując tak wcześnie wakacje koniecznie kupcie ubezpieczenie od rezygnacji. Należy pamiętać, że zazwyczaj dotyczy ono tylko przypadków losowych np. choroba, wypadek, pożar. Nie musicie takiej polisy kupować u organizatora. Możecie ją zakupić u dowolnego ubezpieczyciela. Należy to zrobić jak najszybciej. Najczęściej do 48 godzin od dokonania rezerwacji. Takie polisy kosztują przeciętnie 3% wartości rezerwacji.W Grecosie taką polisę w ramach wczesnej rezerwacji możecie mieć za 12 zł/os, w Rainbow za 15 zł/os. Nawet się nie zastanawiajcie.

Bezpłatna zmiana rezerwacji

U wszystkich wspomnianych organizatorów możesz jednokrotnie i bezpłatnie  zmienić rezerwację ( kierunek, hotel, osobę) do 45 dni przed wylotem. W Itace i Rainbow możesz to zrobić do 30 dni. TUI proponuje 3 krotną zmianę rezerwacji do 31 dni przed wylotem. Jeżeli zmieniasz hotel, czy kierunek zazwyczaj możesz to zrobić w cenach, które obowiązywały w dniu wykupu wyjazdu.

Niezmienna cena

W tym wypadku organizatorzy zapewniają nas, że niezależnie od wzrostu cen walut czy transportu nasza wycieczka nie podrożeje do momentu wyjazdu.

Gwarancja najniższej ceny

Organizatorzy gwarantują, że cena, którą widzicie na umowie jest najniższą jaką możecie zapłacić. W  przypadku gdyby taki sam wyjazd potaniał po dokonaniu przez Was rezerwacji Wasza cena zostanie obniżona do tego samego poziomu. Ta gwarancja dotyczy jednak ofert w ramach przedsprzedaży czyli najczęściej do końca marca. Po tym okresie gwarancja nie obowiązuje, a wiadomo im bliżej wyjazdu tym większe prawdopodobieństwo ofert Last Minute.

Gwarancja last minute

Coraz częściej organizatorzy gwarantują , że cena zakupionego w przedsprzedaży wyjazdu nie będzie niższa nawet w ofertach  last minute. Jeżeli zauważycie ofertę w niższej cenie różnica zostanie Wam zwrócona. Taką promocję ma Rainbow, za 1 grosz/os oferuje ją Net Holiday, za 15 zł/os –TUI , 25 zł/os  – Grecos. W Itace taka gwarancja dostępna jest jedynie dla wybranych hoteli.Należy pamiętać, że zarówno gwarancja najniższej ceny jak i gwarancja last minute w większości przypadków dotyczy tylko ofert tego samego organizatora.

Przy obydwu gwarancjach warto  co jakiś czas sprawdzać czy cena zakupionej przez Was oferty uległa obniżeniu. Wtedy domagajcie się korekty ceny. Organizator na pewno nie poinformuje Was sam o takiej obniżce.

Inne korzyści

Rainbow proponuje rabat w kwocie 400 zł dla 2 osoby, Net Holiday oferuje stałym klientom darmowe wycieczki fakultatywne ( oferta dotyczy wybranych hoteli).

Dlaczego warto rezerwować wakacje wiele miesięcy wcześniej?

–  w przedsprzedaży jest największy wybór hoteli. Obiekty lubiane i dobrze oceniane przez klientów sprzedają się wcześniej.

– w tym okresie jest też największy wybór hoteli z polskimi animacjami.

– nie ma problemu ze znalezieniem miejsc dla  grupy znajomych czy większych rodzin. W sezonie  znalezienie kilkunastu miejsc może być dużym wyzwaniem.

– mamy wtedy mnóstwo ofert na 10 czy 11 dni, o co później może być trudno.

– ceny pobytu dla dzieci są zazwyczaj najkorzystniejsze w przedsprzedaży.

Nie zastanawiajcie się nad wczesną rezerwacja jeżeli:

– Decydujecie się na organizacje wyjazdu we własnym zakresie tzn. samemu zakupując hotel i przelot w tanich liniach. Bilety lotnicze są tańsze z dużym wyprzedzeniem. Potem ich ceny będą coraz wyższe.

– Podobnie rzecz się ma z  dojazdem własnym. Hotele czy apartamenty są tańsze na wiele miesięcy przed wyjazdem. Potem zazwyczaj nie ma przecen.

– Jeżeli chcecie wyjechać w końcówce czerwca lipcu i sierpniu. W ostatniej chwili zostaje wtedy mało miejsc a ceny „udają” last minute.

Kiedy powinniście zastanowić się nad wczesną rezerwacją?

– Przemyślcie jeżeli chcecie lecieć do tzw. krajów arabskich Turcja, Egipt, Maroko, Tunezja. Oczywiście klienci coraz chętniej latają do tych państw, a lokalne służby dbają o to żebyście czuli się bezpiecznie. Moim zdaniem bezpiecznie już tam było. Zawsze coś się może wydarzyć. I nie tylko myślę tu o atakach terrorystycznych, ale o niepokojach wewnętrznych. Ja raczej nie kupowałbym tam wyjazdów z dużym wyprzedzeniem. Załóżmy, że 100 km od kurortu wybuchnie bomba. Taka informacja może wywołać u Was dyskomfort. Organizator jednak stwierdzi wtedy że w samym kurorcie nic się nie dzieje i jeżeli będziecie chcieli zrezygnować z wakacji policzy Wam koszty rezygnacji.

– To nie jest reguła, ale dużo przecen jest po tzw. Długim weekendzie w maju. W tym roku mnóstwo mega atrakcyjnych przecen było też w czerwcu.

– Prawie już nie ma miejsc do których nie latają samoloty z Polski. Prawie. Przypuśćmy, że biuro podróży wprowadza do oferty grecką wyspę Edenię (nazwa fikcyjna). Biuro zgodnie z prawdą uważa, że Edenia jest urocza, ze wspaniałymi plażami i  znakomitym klimatem. O takiej wyspie słyszało jednak mało klientów. Sprzedaż idzie bardzo opornie. Biuro może anulować taki kierunek. Oczywiście wszyscy dostaną zwrot kosztów. Organizator ( który opłacił już miejsca w hotelu ) może też kontynuować sprzedaż za wszelką cenę, a Wy wspomnianą Edenię możecie kupić bliżej wylotu w bardzo atrakcyjnej cenie.

Mam nadzieję, że trochę przybliżyłem Wam temat. Ja sam ponad 80 % wyjazdów kupuję z wyprzedzeniem.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on email
Share on print
7 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *