Lista 100 na 100 lat. Cz.4

Kolaż zdjęć 4

To już czwarta część mojej listy 100 na 100 lecie niepodległości. Kolejne ciekawe firmy, ciekawe osoby.Tym razem przeważają panowie. Jakie są Wasze propozycje? Tak się składa, że ten wpis jest również moim setnym wpisem na blogu. Cieszę się, że ze mną jesteście. Dziękuje.

Negri Pola

Pola Negri to pseudonim urodzonej w Polsce międzynarodowej gwiazdy kina niemego. Tak naprawdę nazywała się Apolonia Chalupec. W 1917 roku aktorka wyjechała do Berlina. W Niemczech szybko stała się gwiazda kina. W 1923 roku znalazła się w Holywood. Dzięki urodzie i głośnym romansom była symbolem seksu i cieszyła się ogromną sławą. W Stanach Zjednoczonych zagrała w ponad 20 filmach. Jej kariera uległa załamaniu wraz z pojawieniem się filmów dźwiękowych. Głos Negri był odbierany jako zbyt ordynarny, widzom nie podobał się też jej akcent. Aktorka powróciła do Niemiec i tam kontynuowała karierę. Po dojściu do władzy nazistów zagrała w kilku filmach. Przed wybuchem II wojny światowej Negri znów wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Od tej pory zagrała jedynie w trzech filmach. Zmarła w 1987 roku w San Antonio.

Neony

Pierwszy polski neon oświetlił Warszawę w 1926 roku. Na dużą skalę neony opanowały Polskę pod koniec lat pięćdziesiątych. Wtedy to ogłoszono plan „neonizacji” miast. Do pomocy zaangażowano najlepszych plastyków i architektów. Narodził się niepowtarzalny styl polskich reklam świetlnych. W połowie lat siedemdziesiątych neony zaczęły powoli gasnąć. Ponownie przypomniano sobie o nich po 2000 roku. Nieliczne neony udało się uratować. Wiele z nich znajduje się w warszawskim Muzeum Neonów.

Noti

Po pierwsze design. To główna zasada istniejącej od 2005 roku meblowej firmy Noti. W ofercie znajdziemy m.in. bardzo dobre jakościowo stoły, fotele, sofy. Firma współpracuje z czołówką polskich projektantów. Noti jest laureatem wielu nagród. Firma trzykrotnie otrzymała prestiżową nagrodę w dziedzinie designu Red Dot Award.

Nowy Styl

Nowy Styl to powstałe w 1992 roku przedsiębiorstwo zajmujące się wyposażaniem biur i przestrzeni publicznych. Grupa Nowy Styl ma swoje przedstawicielstwa  w 16 krajach i zatrudnia ponad 6000 pracowników. Dynamiczny rozwój firmy nastąpił również poprzez przejęcia zagranicznych spółek meblowych. Zakłady firmy ulokowane są w kilku krajach. Nowy Styl jest 3 największym europejskim producentem krzeseł i mebli biurowych. Produkty firmy znajdziemy m.in na stadionach w Polsce i Francji, niemieckim Urzędzie Kanclerskim czy w Operze w Monachium.

Orlen

Polski koncern paliwowo-energetyczny. Firma posiada sześć rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie. Orlen prowadzi również działalność wydobywczą na terenie Kanady. Firma dysponuje siecią 2800 stacji benzynowych w Europie. Ponad 1700 z nich znajduje się w Polsce. W Niemczech koncern posiada 565 stacji. Początkowo działały one pod nazwą Orlen. Z powodu niezadowalającej sprzedaży, firma zmieniła ich nazwę na Star. Orlen jako jedyne polskie przedsiębiorstwo notowany jest na liście Fortune 500.

Oshee

Oshee to polska marka napojów stworzona przez doświadczonych menadżerów Dariusza Gałęzewskiego i  Dominika Dolińskiego. Firma znana jest z napojów izotonicznych, wód witaminizowanych oraz drinków witaminowych. Produkty Oshee są eksportowane do 27 krajów. Firma jest też właścicielem wody mineralnej Kinga Pienińska.Oshee nie posiada własnych zakładów. Produkcję zleca innym firmom. Wyjątkiem jest Kinga Pienińska.

Paderewski Ignacy Jan

Urodzony w 1860 roku Jan Ignacy Paderewski był nie tylko znanym pianistą i kompozytorem. Paderewski był także bardzo skutecznym dyplomatą. Dzięki jego staraniom prezydent Wodrow Wilson uzależnił podpisanie przez Stany Zjednoczone traktatu Wersalskiego poprzez dodanie punktu domagającego się zgody stron traktatu na powstanie Polski.Wkrótce po utworzeniu pierwszego niepodległościowego rządu Paderewski pełnił funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych. W 1922 roku powrócił do koncertowania. Za trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych udało mu się zarobić 500 tys dolarów. Wtedy była to ogromna suma. Było to w czasach gdy garnitur kosztował 35 dolarów.Paderewski zmarł w 1941 roku w Nowym Jorku. Kompozytor, pianista i polityk został wyróżniony wieloma krajowymi i zagranicznymi orderami i doktoratami  honoris causa.

Pawlikowski Paweł

Urodził się w Warszawie. Jako 12 latek wraz z rodzicami przeniósł się do Austrii. Pawlikowski mieszkał również we Włoszech, Niemczech, Francji. Prawie 30 lat spędził w Wielkiej Brytanii, gdzie studiował literaturę i filozofię w Londynie i Oksfordzie. Pawlikowski początkowo zajmował się tworzeniem filmów dokumentalnych. Jego pierwszym głośnym i nagradzanym filmem fabularnym było „Lato Miłości” z 2004 roku.Wielkim sukcesem była „Ida”  z 2013 roku, gdzie Pawlikowski był reżyserem i scenarzystą. Film otrzymał wiele nagród, w tym Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Tegoroczna „Zimna Wojna” również cieszy się wielkim uznaniem krytyków i widzów. Film jest polskim kandydatem do  Oscara.

Pesa

Dzięki tej firmie na polskich torach zrobiło się ładniej, a my zaczęliśmy jeździć nowocześniejszymi klimatyzowanymi pociągami i tramwajami. Pod nazwą Pesa firma funkcjonuje od 2001 roku. Pesa kontynuuje działalność  Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (ZNTK) w Bydgoszczy. Pojazdy firmy  można spotkać w 12 krajach. Jeszcze niedawno Pesa była uważana za prymusa naszej gospodarki. Firma jednak poprzez zachłanność stanęła na skraju bankructwa. Przez  zbyt dużą i niemożliwą do terminowej realizacji liczbę zamówień Pesa zaczęła płacić dotkliwe kary. Dodatkowo niektóre pojazdy zaczęły się psuć. Bydgoską firmę uratowała państwowa spółka: Polski Fundusz Rozwoju.

Polański Roman

Najbardziej znany polski reżyser. Swoim życiorysem mógłby obdarować wiele scenariuszy i filmów. Urodził się we Francji w rodzinie polsko-żydowskiej, jako Raymond Roman Thierry Liebling. W 1936 roku rodzina zdecydowała się wrócić do Polski. Po rozpoczęciu II wojny światowej Polański trafił do krakowskiego getta. Mama i babcia reżysera zginęły w Auschwitz. Obóz udało się przeżyć siostrze i ojcu. Polański trafił do obozu w Mauthausen, gdzie udało mu się przeżyć dzięki pomocy Polaków. W 1954 dostał się do łódzkiej szkoły filmowej. Tam nakręcił siedem etiud. Jego pierwszy film pełnometrażowy „Nóż w wodzie” otrzymał nominację do Oscara. Wtedy to Polański zdecydował się wyjechać na Zachód. Początkowo do Francji, potem do Anglii. W 1969 roku wyjechał do Holywood. W 1968 roku do willli należącej do Sharon Tate (aktorki i modelki- żony reżysera) włamała się grupa osób związanych z sektą. Charlesa Mansona. W wyniku okrutnych tortur zmarło pięć osób, w tym będąca w ciąży Sharon Tate. W 1977 roku Polański został aresztowany pod zarzutem gwałtu na trzynastoletniej modelce , Samancie Gailey. W 1978 roku oskarżony reżyser uciekł do Paryża. Ta sprawa ciągnie się za Polańskim do dziś, mimo prośby Samanthy Geimer o umorzenie sprawy. W 2009 roku wyniku nieudanej próby ekstradycji ze Szwajcarii do Stanów Zjednoczonych reżyser kilka miesięcy przebywał w areszcie domowym. Polański występował także jako aktor, wielokrotnie pisał scenariusze. Artysta zdobył najważniejsze nagrody w przemyśle filmowym m.in: Oscara, trzykrotnie Złoty Glob, Złotą Palmę, Złotego Niedźwiedzia.

Polsat

Wielu się taki wybór nie podobał, ale stało się. Pod koniec 1992 roku pojawiła pierwsza polska komercyjna stacja Polsat. Na początku bardzo siermieżna z marnej jakości filmami. Ten kopciuszek po latach przekształcił się w lidera oglądalności. Kontrowersyjny właściciel Polsatu Zygmunt Solorz- Żak okazał się znakomitym biznesmenem. Kiedy analitycy stwierdzili, że w Polsce nie ma miejsca na kilka platform satelitarnych on stworzył Cyfrowy Polsat. Wkrótce to Cyfra+ i N musiały się połączyć, a Cyfrowy Polsat dziś jest największą platformą satelitarną. W tej chwili  Polsat jest właścicielem kilkudziesięciu kanałów. Do Cyfrowego Polsatu należy sieć telefonii komórkowej Plus.

Porcelana

Ćmielów, Chodzież, Wałbrzych. Kiedyś wielu z nas marzyło o porcelanie z tych zakładów. Wraz z pojawieniem się na szeroką skalę chińskiej i tańszej konkurencji wiele firm produkujących porcelanę i ceramikę  upadło lub staneło na skraju bankructwa. Na szczęście jest coraz lepiej. Coraz więcej  firm kontynuuje działalność poprzedników, powstają malutkie manufaktury, a my otrzymujemy coraz ładniej zaprojektowane polskie naczynia.

Preisner Zbigniew

Urodzony w 1955 roku polski kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Zbigniew Preisner nie ukończył szkoły muzycznej jest samoukiem. Na Uniwersytecie Jagielońskim studiował historię i filozofię.Międzynarodową sławę Preisnerowi przyniosła  muzyka skomponowana do trylogi „Trzy Kolory” w reżyseri Krzysztofa Kieślowskiego. Za swoją działalność został m.in. trzykrotnie uhonorowany tytułem Najwybitniejszego Kompozytora Muzyki Filmowej przez Stowarzyszenie Krytyków Filmowych w Los Angeles.

Prosto

Polska firma odzieżowa wywodząca się z wytwórni muzycznej związanej z muzyką hip-hopową. Wśród produktów znajdziemy m.in czapki, kurtki, spodnie. Produkty  wyróżnia charakterystyczny napis „PROSTO.” Odzież sprzedawana jest w internecie i ponad  200 sklepach w Polsce.

Ragaba

Nowoczesne, funkcjonalne, ładnie wyglądające i dobre jakościowo. Takie są meble powstałej w 2013 roku firmy Ragaba. Oferta firmy obejmuje biurka, konsole, szafki nocne, stoliki kawowe, stoły, drabinki, lampy, wieszaki, półki, krzesła. Każdy z produktów dostępny jest minimum w kilku kolorach. Na życzenie za dodatkową opłatą możemy wybrać z ogromnej palety kolorów swój własny .

5 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *