Te gadżety mogą pomóc Wam w kuchni. Paczka z Chin cz.1

paczka banan

Wyszukałem dla Was kilkadziesiąt użytecznych? przedmiotów, dostępnych na stronach z chińskimi towarami. Do pokoju, łazienki, kuchni i nie tylko. Niektóre z nich są moim zdaniem całkowicie absurdalne. Na początek kilka rzeczy do kuchni, które postanowiłem przetestować. Kolejne tematyczne odsłony już wkrótce.

Krajacz do kiwi

Przyznam, że byłem bardzo sceptycznie nastawiony do tego „urządzenia”. Niesłusznie. Dołączony nożyk jest raczej niepotrzebny, możecie przekroić owoc zwykłym nożem. Korzystając z pozostałej części otrzymacie cztery kawałki z dokładnie wydrążonej połówki kiwi. Lubię ten owoc, nie podoba mi się, że tak klei się do rąk przy obieraniu. Dzięki temu „wynalazkowi” ten problem odpada.

Moja ocena 6/6

Dołączonym nożykiem, przekrajamy kiwi na pół. Równie dobrze możemy to zrobić zwykłym nożem.
Wkładamy metalową część do kiwi, obracamy...
... i otrzymujemy z jedenj połówki 4 kawałki kiwi

Saszetki do herbaty i ziół

Podobno herbaty ekspresowe to najgorszy sort tego napoju. Jeżeli nie lubicie fusów, czy parzycie zioła, te torebki mogą Wam pomóc . Nie ma żadnej filozofii we wsypaniu paru łyżeczek do saszetki i zawiązaniu. Jeżeli wcześniej używaliście zaparzaczy, odpadnie Wam problem ich mycia. Same saszetki są porównywalne jakościowo do tych od najdroższych herbat ekspresowych. Może na wyrost wierze, że te chińskie woreczki są odpowiednie dla naszego zdrowia.

Wybraną przez siebie sypką herbatę czy zioła nakładamy do torebki i zaciskamy sznurkami
Herbata miętowa bez fusów gotowa:-)

Moja ocena 5/6

Krajacz do bananów

Ten zwykły kawałek plastiku ma Wam pomóc w pokrojeniu banana. Mnie nie uwiódł. Z uwagi na kleistość owocu, niektóre kawałki trzeba wypychać palcem. Do tego „ręczne” mycie tego „nożyka” nie należy do przyjemnych. Banana musicie dopasować do formy. Szybciej będzie nożem.

Moja ocena 3/6

Nakładamy formę i przyciskamy obranego banana...
... owoc już pokrojony

Krajacz do cebuli

Ten kuchenny pomocnik ma Wam pomóc w pokrojeniu cebuli na talarki. Szpikulce, które wbijamy w cebulę, są bardzo ostre i trzeba się z nimi obchodzić ostrożnie. Potem trzeba „wjechać” nożem w wąskie szpary. Dużo trudniej niż samym nożem, a talarki nie wychodza jakoś super idealnie.

Nabijamy szpikulce na cebulę, i "wpychamy" się nożem do krojenia
Z niemałym trudem otrzymaliśmy cebulowe talarki

Moja ocena 2/6

10 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *