Lista 100 na 100 lat cz.3

Kolaż zdjęć 3

Kulig Joanna

Zanim ukończyła Państwową Wyższą Szkołe Teatralną w Krakowie uczyła się w technikum hotelarskim oraz szkołach muzycznych w klasie fortepianu i śpiewu solowego. W filmach, serialach i teatrze gra od 2006 roku. W 2012 roku otrzymała nagrodę Orła za rolę drugoplanową w filmie „Sponsoring”. Ten rok należy do Joanny Kulig. Brawurową rolą Zuli w „Zimnej Wojnie” podbiła serca widzów i krytyków filmowych na całym świecie.

Lasy

Liściaste, iglaste, mieszane. Jedni lubią po nich spacerować inni zbierać jagody czy grzyby. Ponad 80% lasów w Polsce jest państwowych. Choć ich Gospodarz „Lasy Państwowe” nie zawsze pokazuje się z dobrej strony to do woli możemy z leśnych uroków i dóbr  korzystać.

LiveChat Software

Polskie przedsiębiorstwo informatyczne mieszczące się we Wrocławiu. Firma jest producentem oprogramowania służącego do bezpośredniego kontaktu pomiędzy właścicielami stron internetowych i odwiedzającymi strony klientami. Z usług LiveChat korzysta ponad 25 tysięcy klientów ze 150 krajów. Firma posiada swój oddział w Stanach Zjednoczonych. Z LiveChata korzysta m.in. Bosch, LG, Philips czy Samsung.

LPP

Reserved, House, Cropp, Mohito, Sinsay to marki największego polskiego przedsiębiorstwa odzieżowego. Firma posiada prawie 1700 salonów, w 20 krajach. LPP nie zaszkodziły nawet kontrowersje związane z próbą unikania podatków czy tragedią w fabryce w Bangladeszu ( w 2013 roku zginęło tam 1127 pracowników, fabryka produkowała również dla LPP). Firma rozwija się znakomicie. Flagową marką firmy jest Reserved. Niedawno LPP otworzyło swój 20 sklep z tym brandem w Niemczech, w 2017 roku Reserved pojawił się na Oxford Street w Londynie. W tym roku brand pojawił się w Izraelu. W przyszłości firma zamierza otworzyć swoje salony w Kazachstanie, Słowenii czy Finlandii. LPP zatrudnia 25000 osób. Kolekcje projektowane są w Polsce, w naszym kraju powstają tez projekty salonów. Odzież szyta jest głównie w Azji, ale dla LPP pracuje tez 50 szwalni w naszym kraju. Firma zapowiada zwiększanie ilości odzieży szytej  w Polsce. Kolekcje Reserved reklamowała m.in. top modelka Cindy Crawford czy ostatnio Joanna Kulig. 

Ład

Spółdzielnia powstała w 1926 roku w Warszawie jako inicjatywa profesorów i studentów Szkoły Sztuk Pięknych. Celem „Ładu” było projektowanie i produkowanie przedmiotów do mieszkań. W 1945 roku instytucję reaktywowano jako Spółdzielnię Pracy Architektury Wnętrz. Dla ”Ładu” pracowało wielu wybitnych projektantów. Wyróżniające się w czasach PRL projekty najczęściej były przygotowywane do produkcji masowej.  Spółdzielnia wywarła ogromny wpływ na polską sztukę użytkową. „Ład” rozwiązano w 1996 roku. Meble, tkaniny  i przedmioty „Ładu” goszczą w muzeach i na aukcjach internetowych.

Lupa Krystian

Małysz Adam

Dzięki Adamowi Małyszowi mieliśmy kilkanaście lat wspaniałych emocji i pokochaliśmy skoki narciarskie. Małysz to jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii indywidulanych konkursów w skokach. Czterokrotny mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata. Laureat wielu wyróżnień i odznaczeń. W latach 2012-2106 Adam Małysz uczestniczył w Rajdzie Dakar. Od 2016 roku pełni funkcję dyrektora w Polskim Związku Narciarskim.

Maspex

Jeden z większych w Europie Środkowo-Wschodniej koncernów spożywczych z siedzibą w Wadowicach. W naszym kraju firma jest właścicielem wielu znanych marek m.in. Kubuś, Tymbark, Tiger, Lubella, Łowicz, Kotlin, Krakus. Firma z powodzeniem działa na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Działa tam głównie poprzez przejęcia lokalnych marek spożywczych : Olympus /Węgry/, Queen’s /Bułgaria/, Mark IV / Rosja/ , Salatini, Capollini, Rio Bucovina /Rumunia/.

Miko Izabella

Izabella  Miko właściwie Izabella Mikołajczak. Urodzona w Łodzi córka pary aktorskiej. Jako 15 latka wyjechała z mamą do Nowego Jorku  żeby rozwijać swoje umiejętności  w prestiżowej szkole baletowej American Ballet Association. Kontuzja pleców uniemożliwiła jej karierę baletową. Od 2000 roku występuje w  amerykańskich filmach . Z pewnością nie są to wybitne produkcje, ale niejedna osoba  marząca o karierze w Holywood mogłaby Izie Miko pozazdrościć. Aktorka aktywnie wspiera działania mające na celu ochronę środowiska.

Miłosz Czesław

Najsłynniejszy polski poeta. Jego książki zostały przetłumaczone na 44 języki. Był również autorem  wielu esejów i kilku powieści. Zawdzięczamy mu także wiele tłumaczeń literatury z języka angielskiego na polski. W latach Miłosz 1951-1993 przebywał na emigracji. Najpierw we Francji potem w Stanach Zjednoczonych. Był laureatem wielu krajowych i zagranicznych nagród oraz odznaczeń. W 1980 roku Czesław Miłosz został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Zmarł w 2004 roku w Krakowie, tam też został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

MISBHV

Ta krakowska marka odzieżowa założona w 2007 roku przez Natalię Maczek i Kasię Kotnowską. Od 2013 roku właścicielką  MISBHV jest Natalia Maczek. Firma specjalizuje się w odzieży streetwearowej. Swoimi projektami często zaciera różnice między propozycjami  męskimi czy damskimi. MISBHV możemy kupić w eleganckich butikach na całym świecie. W ubraniach firmy widziano m.in. Rihanne, 50 Cent czy Kylie Jenner.

Mitoraj Igor

Jeden z bardziej rozpoznawalnych na świecie polskich rzeźbiarzy. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W wieku 24 lat wyjechał do  Francji. Za granicą (również we Włoszech) mieszkał do końca życia. Jego rysunki i rzeźby pokazano na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie. Artysta najbardziej jest znany z ogromnych inspirowanych antykiem rzeźb umieszczonych w przestrzeniach publicznych. W Polsce jego prace możemy zobaczyć na Rynku w Krakowie. Igor Mitoraj zmarł w 2014 roku w Paryżu.

Mleczarnie

Co prawda mnóstwo polskich mleczarni upadło, ale te które zostały mają się znakomicie. Podczas zakupów w sklepach faworyzujemy (jako lepsze) produkty polskich spółdzielni mleczarskich. Chyba każdy z nas zna Mlekovitę, Łowicz, Mlekpol, Piątnice itd. Spółdzielnie są też  znakomicie zarządzane. W tej bitwie to zagraniczne koncerny mleczarskie mają problem. Jeszcze w 2004 roku marka Danone była na pierwszym miejscu. Dziś liczą się inne firmy. Polskie mleczarnie wielokrotnie przejmowały mleczarnie od swoich zagranicznych konkurentów.

Mokate

Polskie przedsiębiorstwo założone w 1990 roku przez Teresę i Kazimierza Mokryszów. Firma specjalizuje się w produkcji rozpuszczalnych kaw i herbat. Do grupy Mokate należy 9 przedsiębiorstw w Polsce, Czechach, Słowacji, na Ukrainie i Węgrzech. Ponad połowa produktów firmy jest eksportowana. Wyroby firmy kupimy w 70 krajach.

Możdżer Leszek

Obdarzony niezwykłą charyzmą i talentem polski kompozytor i pianista jazzowy. Urodził się w Gdańsku. Tam też ukończył Akademię Muzyczną w klasie fortepianu. Możdżer współpracował z wieloma wykonawcami, również tych kojarzonych z rapem, rockiem czy popem. Artysta jest laureatem wielu nagród m.in. Paszportu Polityki czy Fryderyków.

7 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *