Gdzie oglądać filmy ? - serwisy VoD dostępne w Polsce. Cz.1

vod

Nigdy nie byłem przesadnym fanem telewizji i telewizora. To urządzenie  też nigdy nie królowało u mnie w rodzinnym domu. Gdy wszyscy masowo wymieniali odbiorniki na te z płaskim ekranem, moi rodzice jeszcze przez wiele lat korzystali z telewizora kineskopowego wielkości małego monitora komputerowego. Nie byłem też maniakiem video czy DVD. Te sprzęty oczywiście były, ale początkowa fascynacja szybko przeobrażała się w znudzenie. Gdy Internet przyspieszył, oczywiście zacząłem korzystać z serwisów oferujących oferujących video na życzenie. To co było mi wystarczało. Nie rozumiałem po co niektórzy próbują ominąć geolokalizację, aby obejrzeć „jakieś fascynujące” seriale z nieobecnych w Polsce serwisów. Czy serial może być wart, aż takiego zachodu ? Dziś klika z tych płatnych telewizji jest dostępnych w Polsce. Fani tematu oczekują na kolejne, które na razie nie są oficjalnie osiągalne nad Wisłą. Postanowiłem się dokładnie przyjrzeć legalnym serwisom oferującym filmy i programy telewizyjne (po za jednym wyjątkiem) w języku polskim. Uważam, że tradycyjna telewizja raczej nie ma szans na przetrwanie w formie w której ją znamy.

Specjalnie dla Was sprawdziłem serwisy bezpłatne i płatne, wypożyczające filmy pojedynczo i dostępne po opłaceniu miesięcznej subskrypcji. Korzystałem z darmowych okresów próbnych lub jeśli była taka potrzeba opłacałem abonament. Spędziłem mnóstwo godzin przy komputerze i tv. Zerkałem i oglądałem dostępne filmy, seriale i programy. Powstał z tego prawdopodobnie najobszerniejszy opis serwisów w polskiej sieci. Przed Wami pierwsza część. Z całości dowiecie się:

Jakie serwisy z filmami dostępne są w Polsce ?
Jakie serwisy vod udostępniają filmy płatnie a jakie bezpłatnie?
Ile kosztuje wypożyczenie filmu online, a ile abonament ? 
Czy serwisy posiadają aplikacje mobilne?
Co wyróżnia poszczególne serwisy vod?  

Adapter

serwis bezpłatny

Adapter to pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych na świecie serwisów VOD, prezentujący filmy dla osób niewidomych i niesłyszących. Twórcą tego cennego projektu jest Fundacja Katarynka. Bezpłatny dostęp i działalność serwisu jest możliwa dzięki wsparciu rozmaitych fundacji i instytucji państwowych, a także dzięki właścicielom praw autorskich do produkcji. Na stronie znajdziecie 150  filmów. Wiele z nich to głośne i lubiane przez widzów krajowe produkcje. Zarówno te starsze jak i bardziej współczesne m.in. „Rejs”, „Konopielka”, „Kiler”, „Pan Tadeusz”. Na stronie znajdziecie również  wiele produkcji dla dzieci.  Filmy dostępne są z napisami lub tłumaczeniem migowym dla osób niesłyszących i audiodeskrypcją dla osób niedowidzących i niewidomych. W przypadku dwóch produkcji fundacja Katarynka proponuje tzw. autorską audiodeskrypcję. Jak zapewniają twórcy ta propozycja „ nie ma wiele wspólnego z audiodeskrypcją jaką znamy i do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni…” . Jak dla mnie wyszło znakomicie. Sprawdźcie zresztą sami.

Amazon Prime Video

serwis płatny
znane produkcje oryginalne:

Na potrzeby tego artykułu po dwóch latach ponownie wróciłem do Amazon Prime Video i przyznam, że był to zaskakująco miły powrót. Pomimo mojej  wcześniejszej subskrypcji, serwis ponownie podarował mi 7 dniowy okres próbny. W trakcie mojej nieobecności  „pojawił” się polskojęzyczny lektor przy wybranych produkcjach oryginalnych . Oczywiście równolegle dostępne są napisy dla preferujących tą formę tłumaczenia. Kolejna nowość to polskie filmy. Wprawdzie nie są to żadne arcydzieła, ale być może ta oferta ulegnie polepszeniu i rozszerzeniu. Atutem serwisu są produkcje własne. Amazon Prime Video kusi nie tylko serialami o różnej tematyce, ale dokumentami i filmami pełnometrażowymi. Tylko tu możecie obejrzeć kolejny film o Boracie czy kontynuację „Księcia w Nowym Jorku” po 30 latach od pierwszej części. Jeżeli tęsknicie za najpopularniejszymi prezenterami „Top Gear”, możecie zobaczyć ich nowy program „The Grand Tour” w amerykańskim serwisie. Inną równie głośną produkcją Prime Video jest show współprowadzony przez Heidi Klum: Projektanci jutra ( Making the Cut). W tym programie 12 doświadczonych projektantów mody walczy o milion dolarów. Oryginalne produkcje serwisu (filmy, programy) powstają również na dużych rynkach lokalnych. Możecie je obejrzeć w oryginalnych wersjach językowych lub z angielskimi napisami. Bardzo rzadko tłumaczone są na język polski. Prime Video chyba nie za bardzo wierzy w potencjał lokalnych treści. Szczerze mówiąc amerykański serwis po za znakomitymi produkcjami własnymi nie ma jakiś powalających treści. Dominują filmy sprzed kilku, kilkunastu lat. To co wyróżnia Prime Video to trzy udogodnienia. Pierwszym z nich jest ocena filmu wg. największego Serwisu filmowego IMDb (którego Amazon jest właścicielem), kolejnym jest możliwość oglądania i komentowania obrazu wspólnie ze znajomymi, którzy również są abonentami serwisu. Kapitalnym  dodatkiem jest usługa X-Ray. Dzięki niej od razu dowiecie się jacy aktorzy występują w danej scenie i jaki jest tytuł piosenki brzmiącej w tle.

Apple TV+

serwis płatny
znane produkcje oryginalne:

Powstały w ubiegłym roku  serwis Apple TV + postawił na oryginalne produkcje i znane nazwiska (m.in.: Steven Spielberg, Ophrah Winfrey, Jennifer Aniston) . W większości te oferty zostały dobrze ocenione przez klientów i  ogólnie jakość filmów dostępnych w  Apple TV+   jest lepsza niż u konkurencji. Wielu korzystających z serwisu przez rok robiło to za darmo. Apple udostępnia bezpłatnie swoją ofertę TV+ przy zakupie wybranych urządzeń firmy. Dotychczas nie uległem czarowi produktów z logiem nadgryzionego jabłka więc skorzystałem z 7 dniowego okresu próbnego. Filmy w Apple TV+ dostępne są z polskimi napisami. Taką samą opcję mamy przy wielu filmach dla dzieci. Tylko kilka bajek jest dubbingowanych. Cała oferta serwisu zamyka się w kilkudziesięciu produkcjach. To zdecydowanie za mało, aby płacić 24,99 zł miesięcznie. Może oferta stanie się bardziej atrakcyjna, za jakiś czas. Apple TV+ nie zamierza też chyba być ulubionym serwisem dla wszystkich….. nie posiadających urządzeń Apple. Pomimo deklaracji firmy: „oglądaj Apple TV+ tutaj lub w dowolnym innym miejscu” w wersji na mój laptop nie miałem opcji typu „szukaj”, nie mam też pojęcia gdzie się podziały moje ulubione propozycje.

Archiwum filmowe Szkoły Filmowej w Łodzi

serwis bezpłatny

Słynna łódzka filmówka bezpłatnie udostępnia część swojego bogatego archiwum. Możecie tu zobaczyć  pierwsze prace (etiudy) byłych uczniów uczelni. W szkole studiowali m.in. Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Zbigniew Rybczyński czy Agnieszka Osiecka. W chwili obecnej uczelnia umożliwia dostęp do ponad pięciu tysięcy etiud dokumentalnych realizowanych od 1949 roku. Filmy opatrzone są dokładnymi opisami.  W najbliższych latach ma być udostępniona całość obszernego archiwum.

Arte

serwis bezpłatny

Arte to francusko-niemiecki kanał telewizyjny o tematyce społeczno-kulturalnej istniejący od 1992 roku. Produkcje tej stacji jeszcze do niedawna prezentowała Telewizja Polska. TVP współprodukowała też programy dla ARTE. W 2016 roku z powodu zmian w polskich mediach publicznych wzajemna współpraca została wstrzymana. Od tego samego  roku  bogata oferta francusko-niemieckiej stacji dostępna jest z polskimi napisami na stronie Arte. Znajdziecie tutaj ambitne filmy, koncerty, przedstawienia operowe, programy kulturalne i naukowe. W serwisie dostępnych jest też wiele dokumentów i reportaży poświęconych Polsce. Układ strony jest przejrzysty i atrakcyjny, dlatego przeszukiwanie propozycji powinno być przyjemnością. Jeżeli zalogujecie się do serwisu ( wystarczy tylko adres e-mail i hasło) możecie dodawać ulubione filmy i programy oraz subskrybować audycje cykliczne.

CANAL+ online

serwis płatny
znane produkcje oryginalne:

Istniejący w Polsce od 1994 roku płatny Canal + stosunkowo późno zdecydował się w naszym kraju na swój serwis w sieci. Taka oferta pojawiła się dopiero w ubiegłym roku. Pomimo, że jest to najdroższa oferta na rynku zdecydowanie jest warta uwagi i może być alternatywą dla kablówek i platform satelitarnych. Oferta podzielona jest na 4 pakiety, które w zależności od zainteresowań możemy wykupić.  Do wyboru mamy zestawy: Film za 50 zł miesięcznie, Sport w tej samej cenie, FUN & Info za 25 zł oraz Dzieci za 10 zł miesięcznie. Pakiet Film to dostęp do ofert Canal+, HBO, Ale Kino  i Film Box. Możemy korzystać z ofert pogrupowanych wg. kategorii: filmy, seriale, dokumenty. Możemy też przeszukiwać biblioteki kanałów osobno. Razem z ofertą otrzymujemy dostęp do 14 filmowych stacji na żywo. Z oferty wyłączone są Canal + Sport i Canal + Domo. Te kanały pojawiają się w innych pakietach. Jako pierwszy wykupiłem zestaw Film, potem z ciekawości  dodałem Fun& Info. Moja oferta powiększyła się m.in. o dostęp do bibliotek:  Domo+, Planete+, Kino Polska, Paramount, Fox, Axn, TNT. Ilość kanałów live zwiększyła się do 45 (m.in. MTV, National Geographic, TVN 24). Sam serwis Canalplus online jest przejrzysty i intuicyjny. Mi osobiście podoba się podział na tematyczne kolekcje m.in  : „Superbohaterowie”, „Na ringu”, „A to Polska właśnie”, „Nadzwyczajni”. Pomimo, że serwis proponuje 4 pakiety do wyboru udało mu się uniknąć bałaganu, który panuje na innych stronach, które łączą oferty video na żądanie z ofertą kanałów na żywo. Serwis (po za odnośnikiem Premiery) nie pokazuje nam czegoś za co nie zapłaciliśmy. Nowe funkcjonalności pojawiają się po dokupieniu oferty. Usługa CANAL+ online działa na komputerach i wybranych smartfonach. Aplikacja nie jest dostępna na Smart TV. Serwis deklaruje wdrożenie takiej usługi w przyszłości. To nad czym CANAL+ online zdecydowanie powinien popracować to wyszukiwarka. Bo na razie jest dramat. Możemy coś znaleźć znając tylko tytuł. Gdy szukam tytułu w reżyserii Jana Komasy w odpowiedzi otrzymuję propozycję wywiadu z nim oraz filmy „Kości”, „Do szpiku kości” . Wyszukiwarka pomija filmy autora które dostępne są w serwisie. Kolejny przykład: słowo komedia to dla serwisu dokument o Komedii romantycznej i film „Komediantka”. Na koniec wracam jeszcze do samego Canal+. Wydaje się , że po 27 latach istnienia w Polsce telewizja ta po za sportem  stawia na oryginalne produkcje. Chyba mało kto pamięta, że Canal+ zaczynał w naszym kraju od serialu „13 posterunek” ( 1 sezon współproducent, 2 sezon producent). Dziś stacja proponuje m.in. głośne seriale: „Król”, „Belfer”, „Żmijowisko” czy najnowszy „Klangor”. Wszystkie znajdziecie na platformie online.

CDA

serwis częściowo bezpłatny

. Przyznam się, że przez chwilę zastanawiałem się czy umieszczać serwis CDA wśród propozycji  z legalnymi treściami. O firmie napisano tak wiele, że ja postaram się to zrobić w największym skrócie. Na CDA premium znajdziemy kilka tysięcy filmów, które możemy obejrzeć w ramach miesięcznego abonamentu. Znajdziecie tutaj produkcje amerykańskie, europejskie, dość dużo bajek dla dzieci i filmów polskich. Wszystkie te oferty są w 100 % legalne a  udostępniane są na mocy umów i licencji zawartych z  dystrybutorami filmowymi. CDA posiada też jedną produkcję oryginalną, animację dla dorosłych pod tytułem „Porucznik Kabura”. Przy wszystkich propozycjach serwisu  podana jest ocena filmu według portalu IMDb. Ciekawą opcją są też komentarze użytkowników na temat wybranych produkcji.

Na CDA znajdziemy też bezpłatną część serwisu tzw. video użytkowników, czyli pewnie drugie tyle??? filmów, teledysków, klipów, gier online i programów udostępnionych przez społeczność strony. Wśród tych propozycji są takie co do których użytkownicy posiadają prawa np. śmieszne filmiki, filmowe poradniki itd. Umieszczając film w serwisie wystarczy zaakceptować regulamin w którym m.in. potwierdzamy, że posiadamy prawa autorskie do materiału. Nie uwierzycie chyba, że użytkownik ham-aci0077m posiada jakiekolwiek licencje do netflixowskiego serialu „Dom z Papieru” ? (ten film jako pierwszy spontanicznie przyszedł mi do głowy) . Możecie ten film obejrzeć na CDA. Samo oglądnie jest jak najbardziej zgodne z prawem. Jeżeli jesteście źli, że bulicie miesięcznie na netflixa kilkadziesiąt złotych, a inni mogą obejrzeć jego treści za darmo możecie zgłosić do CDA naruszenie. Może to też zrobić Netflix czy ktokolwiek inny. Jak obiecuje firma treść która narusza prawa autorskie zostanie niezwłocznie usunięta. Nigdy nie umieściłem ani nie ściągnąłem żadnego filmu z internetu. Po prostu nie miałem takiej potrzeby. Zdarzyło mi się z dwa razy obejrzeć na CDA „video użytkowników”. W obydwu przypadkach były to jakieś starsze filmy, za które chciałem wcześniej zapłacić i znaleźć je legalnie w sieci. Bezskutecznie. Widocznie dystrybutorzy i operatorzy vod uznali, że nikt nie będzie chciał tego oglądać. Zupełnie inaczej stwierdzili użytkownicy video serwisu CDA. Nie chciałbym tu wyjść na obrońcę firmy. Jedynie sygnalizuje, że coś jest nie tak z dystrybucją.

Chili

serwis płatny

Chili to włoski serwis z filmami na życzenie i możliwością zakupu ich cyfrowych wersji. Firma powstała w 2012 roku. Trzy lata później Chili pojawiło się w Polsce. Do grona akcjonariuszy spółki należą trzy duże światowe wytwórnie filmowe. Serwis chwali się, że udostępnia filmy trzy miesiące po ich premierze w kinie. Warto tu zajrzeć nie tylko w poszukiwaniu nowości. Chili posiada moim zdaniem największą w Polsce ofertę starszych kultowych zagranicznych filmów. Znajdziecie tu m.in.” Rzymskie Wakacje”, „Casablankę”, „Buntownika bez powodu”, „Dźwięki muzyki”, „Ojca Chrzestnego” czy ponad pięćdziesięcioletnie filmy Disneya. Filmy zazwyczaj dostępne są z polskimi napisami, lektorem lub dubbingiem. Może się jednak zdarzyć, że serwis udostępnia jedynie wersję oryginalną. Taka informacja podana jest przy opisie filmu. Opisy zresztą wyróżniają serwis. Towarzyszą im zdjęcia aktorów, zwiastuny, wirtualne tapety i plakaty. Czasem dostępne są materiały dodatkowe i artykuły (anglojęzyczne) z serwisu filmowego Hot Corn, którego Chili jest właścicielem. Jak wspomniałem na początku w serwisie można wypożyczyć film lub zakupić jego cyfrową wersję. Większość produkcji dostępnych jest w dwóch wersjach zakupu. Czasem można je jedynie zakupić na własność, co jest wadą. Nie wiem jak Wy? Ja policzę na palcach jednej ręki filmy, których chciałbym być właścicielem, a pomiędzy 14,90 zł za wersję kup a 54,90 za wypożycz jest jednak różnica. Jeżeli chcecie mieć jednak filmy na własność, być może zainteresuje Was oferta pakietów filmowych. Chili udostępnia m.in. kolekcje Shrek, Avengers, Harry Potter. Takie zakupy wychodzą taniej. W serwisie znajdziecie całkiem pokaźną ofertę współczesnych polskich filmów (często taniej niż u konkurencji). Z Chili nie powinni być też zawiedzeni fani zagranicznych seriali. Kolejną rzeczą wyróżniającą serwis jest możliwość zakupu gadżetów filmowych związanych m.in. z Grą o tron, czy postaciami Disneya i Marvela. Za zakupy w serwisie możecie płacić pojedynczo. Ciekawą opcją jest też możliwość doładowania konta kwotami od 5 zł do 500 zł.

serwis płatny

Cinema pm to skromny portal z filmami fabularnymi oraz dokumentami. Akurat w przypadku tego serwisu znakomicie sprawdza się powiedzenie: mniej znaczy więcej. Filmy dostępne na Cinema pm są starannie dobrane i nie powinny zawieść miłośników dobrego ( głównie europejskiego ) kina. Zaletą serwisu są też stosunkowo niskie ceny. Za 48 godzinny dostęp do filmu zapłacimy 9 zł. Produkcje prezentowane są z polskimi napisami.

Cineman

serwis płatny

Platforma Cineman to serwis należący do dystrybutora filmowego Monolith Films. Do dyspozycji mamy ponad 1000 produkcji. Na Cinemanie znajdziecie hollywoodzkie hity ( w większości kilkuletnie)  oraz filmy europejskie. Na platformie dostępny jest cały katalog Gutek Film, dystrybutora specjalizującego się w ambitniejszych produkcjach.  Wielbiciele polskich filmów znajdą w serwisie kilkadziesiąt propozycji. Przeważają filmy sprzed kilku lat. Propozycje dostępne na platformie można kupować pojedynczo, można też skorzystać z miesięcznego abonamentu Filmklub+. W przypadku opłacania  tego drugiego według deklaracji Cinemana otrzymamy dostęp do ponad 1300 filmów.

DAFilms

serwis płatny

Doc Alliance to twórcze stowarzyszenie zrzeszające siedem czołowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych. W Polsce grupę  reprezentuje festiwal Millenium Docs Against Gravity. Jeżeli lubicie tego typu filmy  zajrzyjcie na stronę stowarzyszenia DAfilms.pl. Strona  działa od ubiegłego roku i jak zapewniają jej twórcy znajdziecie tutaj ponad dwa tysiące filmów dokumentalnych z całego świata, które zostały  starannie wybrane przez kuratorów. Filmy możecie oglądać online za drobną opłatą. Możecie też skorzystać z niedrogiego abonamentu. Wybrane propozycje możecie też odpłatnie pobrać na dysk. Filmy prezentowane są w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami. Sukcesywnie powiększa się ilość filmów z polskimi napisami. Informacje o wersjach językowych dokumentu możecie znaleźć poprzez dostępną na stronie wyszukiwarkę lub przy polskojęzycznym opisie filmu. Na stronie znajdziecie też ponad sto polskich dokumentów. Jeżeli jesteście zarejestrowanymi użytkownikami serwisu, możecie obejrzeć jeden film bezpłatnie. Wystarczy udostępnić profil filmu na facebooku lub twitterze.  

Dokument Cyfrowo

serwis bezpłatny

Kilkadziesiąt polskich filmów dokumentalnych wyprodukowanych od lat 40 do lat 90 ubiegłego wieku znajdziecie na stronie dokumentcyfrowo.pl. Wszystkie dostępne tu produkcje zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji. Na stronie znajdziecie obrazy mistrzów dokumentu  jak i twórców niekoniecznie kojarzących się z tego rodzaju filmem. Wśród odnowionych  produkcji znajdziecie filmy Krzysztofa Kieślowskiego, Andrzeja Wajdy czy Marka Piwowskiego. Dokumenty zostały podzielone na tematyczne kolekcje m.in. miasto, wieś, obyczaje, sport, muzyka.

E-Kino Pod Baranami

serwis płatny

E- Kino Pod Baranami to wirtualna odsłona założonego w 1969 roku krakowskiego kina studyjnego .  Do dyspozycji ponad 300 starannie wyselekcjonowanych filmów o różnej tematyce. Są to produkcje dostępne całkiem niedawno w kinach jak i trochę starsze. Repertuar podobnie jak w tradycyjnym kinie ulega zmianom.  Wyboru filmów można dokonać z listy ułożonej alfabetycznie. Możemy też wybierać z kolekcji proponowanych przez kino. Propozycje z E- Kina Pod Baranami dostępne są w oryginalnych wersjach językowych z polskimi napisami. Oczywiście nie dotyczy to filmów dla dzieci, które są dubbingowane.

Europeana

serwis bezpłatny

Europeana to działająca od 2008 roku biblioteka cyfrowa archiwum i wirtualne muzeum. Swoje zbiory czasopism, książek, zdjęć, map bezpłatnie prezentuje tutaj ponad 3000 instytucji kultury z Europy. Na Europeanie znajdziecie również mnóstwo krótkich  materiałów filmowych w języku polskim. Są to głównie przedwojenne kroniki, programy kulturalne, wywiady. Swoje zasoby udostępniają na stronie m.in. Filmoteka Narodowa i Narodowy Instytut Audiowizualny. Jak je odnaleźć? Na głównej stronie classic.europeana.eu naciśnijcie ikonkę lupy. Zostaniecie przeniesieni na stronę z wynikami wyszukiwania. Po lewej stronie strony zobaczycie menu, które pozwoli Wam zawęzić wyniki wyszukiwania. Wybierzcie Wideo oraz język polski.

Informacje w zakładkach „smart tv” oraz „aplikacje mobilne” podaję za stronami www serwisów. Aplikacje dla smart TV mogą być dostępne tylko dla konkretnych modeli telewizora czy wyprodukowanych w konkretnych  latach. Szczegóły na stronach. Materiały do tej części zebrano w dniach 08.03-20.04.21

4 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *