Świat kapeluszy

kapelusze

O położonym w Niemczech granicznym Guben zrobiło się głośno w 2006 roku. Wtedy to kontrowersyjny lekarz Gunther von Hagens otworzył tu słynne Plastinarium. W tym miejscu preparuje się ludzkie zwłoki z zastosowaniem techniki zwanej plastynacją. Przygotowane w ten sposób ciała zmarłych prezentuje się jako eksponaty m.in. na wystawach Body Worlds. Pierwotnie Plastinarium miało powstać w byłym PGR-ze w położonej 60 km od Guben polskiej Sieniawie Żarskiej. Polską inwestycje doktora von Hagensa zablokował sprzeciw (głównie natury moralnej)   lokalnej społeczności. Borykające się wówczas z 20 % bezrobociem Guben przyjęło Plastinarium doktora Hagensa z nadzieją. Zatrudnienie w mieście wzrosło, ale podobno ta atrakcja niespecjalnie wpłynęła na gwałtowny przyrost odwiedzających miasto turystów. Wraz z pojawieniem się Plastinarium w Guben zaczęło powstawać tzw. Nowe centrum miasta. W dawnej fabryce kapeluszy pojawiły się ratusz, szkoła muzyczna, biblioteka i kameralne Muzeum Miasta i Przemysłu w Guben. To ostatnie miejsce warto odwiedzić.

foto: Stefan Meyer/ Peanutz Architekten

Guben z uwagi na położenie od lat miało handlowy charakter. XIX wieczny rozwój przemysłu bardzo ożywił miasto Wydobywano tu węgiel, budowano maszyny, produkowano obuwie, dywany, skarpety i kapelusze. Na początku XX wieku w mieście kursowały nawet tramwaje. Dziś z niegdyś  pełnej przemysłowych kominów panoramy miasta nic nie zostało. Część przemysłowej historii próbuje nam opowiedzieć wspomniane Muzeum Miasta i Przemysłu. W tym miejscu prawie nie ma multimediów. Historyczne eksponaty i współczesne aranżacje zostały intrygująco  przedstawione w 13 podwieszonych do sufitu różnej wielkości  kapturach przypominających… kapelusze. Za ten zauważony w świecie architektury kameralny projekt odpowiada niemiecka pracowania Penautz Architekten. Być może odwiedzając muzeum  traficie na przemiłą Panią, która zaproponuje Wam za dodatkową opłatą jednego Euro krótki film o produkcji kapeluszy w Guben. Jeżeli nie sami poproście. Film jest w języku polskim i w ciekawy sposób przybliża skomplikowaną produkcje kapelusza ( 80 czynności )  oraz to miejsce. Tym nakryciom głowy poświęcona jest większa część ekspozycji muzeum. Możecie poznać np. rolę kapelusza w kulturze. Wspomniane pokryte zadrukowaną  plandeką kaptury są pełne ciekawych informacji w języku niemieckim i polskim. Wstęp do muzeum kosztuje jedynie 3 euro za osobę dorosłą. Placówka jest zamknięta  w soboty i poniedziałki.

foto: facebook.com/hutmuseum

Kiedy piszę ten post to muzeum ( jak i wszystkie inne w Niemczech ) jest zamknięte. Niemożliwe jest też przekroczenie granicy w celu turystycznym. Wszystkiemu winien oczywiście COVID-19. W oczekiwaniu na lepsze czasy sprawdźcie jakie kapelusze mogą pojawić się w Waszym domu.

solniczka i pieprzniczka Mr&Mrs, Qualy
lampa wisząca w kształcie melonika, Innermost
Lustro Beach Hut, Kare
stołek "kapelusz" na drewnianych nogach, Happybarok
zatyczka do butelki Sir Cowboy, Guzzini
wazon kapelusz Taty Muminka, Muurla
Poduszka Picasso z kobietą w kapeluszu, Jules Pansu
wieszak na ubrania "Tam dom gdzie wieszasz kapelusz"
plakat Reach for the sun, Dessenio
6 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *