Polska - przewodnik dla obcokrajowców

Polska przewodnik dla obcokrajowców

Wyjazdy krótkie, długie i dłuższe. Spontaniczne i zaplanowane. Pociągiem, samochodem i autokarem. Ciągle gdzieś podróżuje. Mój kraj niezmiernie mnie fascynuje i zaskakuje. Chyba tylko brak czasu (a może wrodzone lenistwo) powodują, że nie dzielę się z Wami tymi wszystkimi atrakcjami.

Tymczasem korzystając z mojego doświadczenia przedstawiam Wam przewodnik po Polsce dla obcokrajowców. Mieszkam tu ponad -ści lat i doskonale wiem jakich informacji może poszukiwać osoba z zagranicy. 😉 Całość jest oczywiście żartem. Mój blog jest polski, piszę w ojczystym języku i prawie nikt z odwiedzających Polskę nie byłby w stanie tego przeczytać. A może to co piszę jest prawdą? Miłej lektury. Komentarze mile widziane.

Alkohol

W  najmniejszym nawet sklepie znajdziesz tyle smaków i rozmiarów wódek ile nie widziałeś przez całe życie. Po tym odkryciu próbuj powoli, bo Polak będzie trzeźwy a ty ledwie będziesz żył przez następne dni. Ten alkoholowy raj ma jednak swoje ograniczenia. Pić to sobie możesz w knajpie albo w domu. W parku czy na mieście wolno Ci zjeść co najwyżej cukierka nadziewanego whisky. Alkoholu nie kupisz na dworcu kolejowym. Być może ktoś boi się, że po pijaku uprowadzisz pociąg. Trunków nie kupisz też w bliskiej odległości od kościoła.  A nuż ośmielony procentami zaczniesz śpiewać głośniej i lepiej od księdza. Sklepowe półki będą Cię też kusiły i piwami regionalnymi. Piwem  z zamku, malowniczej wsi czy puszczy. Większość z tych alkoholi jest tak  samo regionalna  jak włoska jest pizza w „Pizza Hut”.

Disco Polo

Ani ludowa, ani disco. Po prostu polska. Taka jest muzyka disco polo. Bożyszczem jest facet który ani specjalnie nie wygląda, śpiewa dziwnym głosem i nosi niemodne już imię. Szybko pokochasz disco polo i wyleczysz się z kompleksów. Śpiewać i tańczyć każdy może. Słowa piosenek disco polo są idealne do nauki języka polskiego. Zacznij od podstaw (np. Ona tu jest i tańczy dla mnie), możesz się uczyć bardzkiej skomplikowanego słownictwa (np. Bara, bara, bara riki, tiki, tak), możesz uczestniczyć w licznych zgromadzeniach i marszach (np. Niech żyje wolność, wolność i swoboda). Na początku wspominałem o polskim idolu. Zenek (bo o nim mowa) jest grzeczny i przyjemny tak, że pokochałaby go Twoja babcia. Współczesne pokolenie prezentuje się w (prawie) raperskich teledyskach w których roi się  od ładnych samochodów i kobiet. Panie są uśmiechnięte, roznegilżowane, ładne i zainteresowane. Jeżeli obce Ci są jakieś współczesne feministyczne wymysły na pewno Ci się spodoba.

 

Dzieci

Polskie dzieci nie różnią się specjalnie od światowych Są taka samo grzeczne, krnąbrne, wesołe czy smutne. Powinieneś jednak im współczuć. Dzięki zmieniającym się rządom najmłodsi Polacy tak naprawdę nie wiedzą czy będą chodziły do 6 -7 -8 letniej podstawówki, 3 letniego gimnazjum czy już po przedszkolu pójdą od razu na studia. Polskie dzieci są dość tanie w utrzymaniu. Jedzą głównie hot dogi z sosem 1000 wysp za kilka złotych i piją napoje energetyczne z promocji.

Handel

Zakupów w niedzielę w Polsce raczej nie zrobisz. Masz dwa wyjścia. Poczekać na którąś z siedmiu legalnych niedziel w roku lub odwiedzić „placówkę pocztową”. Poznasz je po zielonym szyldzie „Żabka”. Znajdują się prawie na każdym kroku. W tych placówkach nawet nikt nie widział znaczka czy koperty. Nie licz też na skrzynkę pocztową. W zamian możesz kupić piwo, hot doga, jogurt i wiele innych specjałów bez których nie możesz obyć się w niedzielę. W pozostałe dni tygodnia możesz korzystać z ogromnej ilości  sklepów.  Małych, dużych i wielkich. Pochodzą one m.in. z Niemiec, Francji i Polski. W Warszawie mamy nawet Louis’a Vuitton’a. Na uwagę zasługuje sklep w którym większość Polaków robi zakupy na co dzień. Poznasz go po szyldzie „Biedronka”. Ten dyskont to tak naprawdę duża  nieuporządkowana Żabka. Nie kupisz  tu też hot doga i kawy.

Jak poznać Polaka?

Zanim do nas przyjedziesz być może będziesz chciał się czegoś dowiedzieć o naszym kraju. Najlepiej zapytaj mojego rodaka którego na pewno znajdziesz w swojej ojczyźnie. Jak ich rozpoznać? Po pierwsze nasłuchuj. Jeśli pośród tych dziwnych ś, dź, ć usłyszysz słowo kurwa jesteś w domu. Co robić jeśli mój rodak milczy bo  akurat czegoś wypatruje w swojej komórce? Szukaj pań w wyprasowanych legginsach, butach sportowych i w koszulkach ze świecidełkami z napisem kiss czy love. Całość uzupełniają  nienagannie zrobione tipsy i włosy jakby prosto od fryzjera. Paniom zazwyczaj towarzyszą mężczyźni w firmowych spodniach, spodenkach, koszulkach, bluzach dresowych oraz butach sportowych. Cały ten ubiór wygląda tak jakby ktoś przed chwilą ściągnął z niego metki. Jeśli dodatkowo  na męskiej szyi wisi łańcuch istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że trafiłeś na Rosjanina.

Jak się odnaleźć?

Polacy to pomysłowy naród. gdy tylko się wzbogaciliśmy zaczęliśmy  malować bloki na różne kolory. Na polskim osiedlu nie musisz wyszukiwać małych prawie nieczytelnych  numerów. Wystarczy odnaleźć blok błękitno-musztardowy czy różowo-zielony. Domki kilkurodzinne również łatwo odróżnić. Na inny kolor malowana jest góra na odmienny dół domku. Istnieje też przeciwny sposób koloryzacji. Budynki malowane są w pionie. Od razu wiadomo, że lewą i prawą stronę obiektu zajmują różne rodziny.

Komunikacja

Polska to kraj pełen godnych polecenia atrakcji. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław … Skup się na miastach. Jeśli nie masz samochodu nie wydziwiaj z jakimiś drewnianymi kościołami na wsi czy regionalnymi muzeami na prowincji. Ostatni pociąg zazwyczaj  odjechał stamtąd 30 lat temu. Dziś czasem dojeżdża tu jakiś bus czy autobus, ale kiedy i gdzie to nie orientują się nawet profesorowie. Lubimy jeździć własnymi samochodami. Mamy wszystkie modele które kiedyś jeździły po Europie. Autami po kryjomu jeżdżą nawet dzieci i niedowidzący staruszkowie. Tak jest po prostu wygodniej. Kiedyś ciężko było w Polsce o ten środek transportu. Dlatego przesiedliśmy się chętnie i szybko nauczyliśmy się z samochodów korzystać. Wiemy jak wyprzedzać, jak trąbić, jak hamować z piskiem opon. Potrafimy parkować zajmując trzy miejsca. Ty lepiej uważaj. Dużo się jeszcze musisz nauczyć.

O czym nie wspominać?

Z pewnością chcesz aby Twój pobyt w Polsce był udany i niezapomniany. Dlatego nigdy nie mów: W Warszawie, że Wawel jest najpiękniejszym zamkiem jaki widziałeś,  W Gdańsku, że spędziłeś cudowne przedpołudnie na plaży w Gdyni, W Bydgoszczy, że jadłeś znakomite toruńskie pierniki, W Zielonej Górze, że jechałeś tramwajem w Gorzowie. Najlepiej niczym artysta na koncercie chwal wszystko dookoła. Nie zachwycaj się przy nas zbytnio Czechami, Słowacją czy Ukrainą. Najlepiej mimochodem wspomnij, że warszawska starówka nastraja Cię tak pozytywnie  jak Montmartre w Paryżu czy polski bigos smakuje Ci tak jak pizza w Neapolu.

Opinie

Czytasz opinie przed odwiedzeniem jakiegoś miejsca? Super. To ważne. Nigdy jednak nie pomagaj sobie translatorem googla i nie tłumacz sobie polskich opinii bo do  niczego Cię to nie zaprowadzi. Polak jest wiecznie niezadowolony. W sieciowym fast foodzie spodziewa się wołowiny argentyńskiej, w dwugwiazdkowym hotelu lokaja przy drzwiach, Polak pozazdrości tobie nawet innego obrazka w pokoju hotelowym. Są nawet tacy którzy twierdzą że  Fontanna Neptuna lepiej prezentowałaby się w polskich Tatrach.

Pieczywo i wędlina

Choćbyś na co dzień  wcinał szynkę szwarcwaldzką i chleb z drobinkami złota przenigdy nie chwal się tym przed Polakiem. Jesteśmy przekonani, że mamy najlepsze pieczywo i wędliny na świecie. Większość  z nas wcina jednak odpieczone bułki z dyskontu za kilkanaście groszy i najtańsze  wędliny. Bogatsi nie są tym tematem zupełnie zainteresowani. Oni głównie jedzą granolę, rukole i humus.

Polityka

Ten tekst najlepiej przeczytaj po kryjomu i szybko o nim zapomnij. Udawaj, że nic nie wiesz. Z Polakiem lepiej nie rozmawiać o polityce. Najwyższy przedstawiciel władz w naszym kraju (prezydent) ma ładną i gustownie ubraną żonę. Szef rządu (premier) ma  baaaaardzo dużo pieniędzy. Nad wszystkim czuwa posiadacz dwóch kotów : Czarusia i Fiony. W Polsce istnieje kilka partii, ale życie toczy się wokół dwóch najważniejszych: PIS i KO. Konkurenci wzajemnie obrzucają się obelgami. PIS to np. PISdzielcy. Do niedawna KO nazywało się PO, ale już dość miało inwektyw typu POjebańcy czy POpaprańcy. W 2017 do obiegu został wprowadzony banknot 500 zł. Dzięki niemu opozycja ma kłopoty a rządzący władzę na długie lata.

Reklama polska

Polak lubi być dobrze poinformowany. Jeżeli odwiedzając jakąś miejscowość pragnąłbyś coś zjeść czy iść do fryzjera nie musisz takich miejsc szukać w internecie.  Gdy tylko dojeżdżasz do jakiegoś punktu kolorowe banery informują Cie gdzie i co możesz znaleźć.

Religia

Krajowym przedstawicielem kościoła jest prymas. Mogę się założyć, że większość moich rodaków nawet nie wie jak on się nazywa. Każdy za to zna ojca  o ciepłym uśmiechu. Niektórzy daliby się za ten uśmiech pokroić. Wspomniany duchowny ma niezwykły dar przyciągania polityków i bezdomnych z maybachami. Ciężko mu za to idzie przyciąganie nowych słuchaczy do swojej rozgłośni.Rodacy robią swoje. W internecie kupują karteczki, które zaświadczają jakoby byli u spowiedzi. Podczas corocznej kolędy dorośli gaszą w domu światła i zaklejają gadatliwym dzieciom usta,aby uniknąć wizyty księdza. W księgarniach jak świeże bułeczki sprzedają się wyuzdane książki Blanki Mikołajewskiej. Wielu wykonawców disco polo niby po kryjomu śpiewa o zaletach uciech cielesnych.

TV

Telewizja to jedna z ulubionych rozrywek Polaków. Był czas gdy mieliśmy tylko dwa kanały telewizyjne, był nawet czas, gdy musiał starczyć tylko jeden. Dziś jest ich tak wiele, że przestaliśmy je liczyć. Niektóre rodziny przestały nawet płacić czynsz za mieszkanie. Wszystko po to żeby sfinansować abonamenty platform satelitarnych. Szybko zauważysz, że nasze i Twoje telewizje tak naprawdę niewiele się różnią. Te same filmy czy programy rozrywkowe. TV śniadaniowa tak samo płynnie prezentuje zalety nowych podpasek by po chwili porozmawiać z filozofem. Pierwsze co Cie zdziwi to to, że Meryl Streep czy Cameron Diaz mówią u nas męskim głosem Polacy podobno nie przepadają za dubbingiem i cały film czyta u nas jedna osoba. Nie wiadomo czemu zawsze jest to facet. Panie za to specjalizują się w filmach przyrodniczych. Dość szybko ucieszysz się, że w polskiej telewizji w tak często dostępny jest kabaret. Zdziwisz się, że zamiast Pań  piórach z fikającymi nogami zobaczysz co najwyżej facetów przebranych za baby. Występujący odgrywają jakieś scenki z których zaśmiewa się publika a ty nic nie zrozumiesz. Nie martw się. Pomimo, ze władam językiem polskim też często nie rozumiem nic a nic. Jednym z telewizyjnych hitów jest program o królowych. Oczywiście w Polsce nie ma monarchii. Widzów przed telewizory przyciąga była burdel mama Dagmara, która ze swoimi nierozgarniętymi przyjaciółmi prezentuje „życiowe” historie. Kolejnymi bohaterami są koncertowo stereotypowi w zachowaniu geje.

Święta i zwyczaje

Grill

Taki mamy klimat. Słońce nie zawsze nas rozpieszcza. Gdy tylko dni stają się dłuższe a pogoda ładniejsza rozpoczyna się grillowy sezon. Gdybyśmy mogli grillowalibyśmy w mieszkaniu, na balkonie, w piwnicy. Telewizyjne reklamy sklepów nie dają nam wyboru. Wszystkie wmawiają nam, że grillowanie jest nam niezbędne do życia.

Majówka

1 i 3 maja to  dni wolne od pracy. Pomimo, ze te dni zazwyczaj nie wypadają w w weekend nazywane są weekendem majowym. Kto może ten bierze w pozostałe dni urlopy, kto nie może ten udaje że choruje, kto nie choruje udaje, że pracuje. W majowe dni Polacy rozpalają grille, uczestniczą w festynach, zapełniają drogi, pociągi i samoloty.  Spokojne lasy Puszczy Białowieskiej wyglądają wtedy jak Luwr w godzinach szczytu a Sandomierz jak Watykan podczas świąt Wielkanocnych. P.S.Sandomierz zazwyczaj tak wygląda.

Niedziela

Dwa lata temu nasz rząd zafundował Polakom nową rozrywkę pod nazwą: niedziela handlowa. Kiedyś kupować można było w każdą niedzielę. W tym roku zakupy zrobimy tylko podczas siedmiu niedziel w roku. Już na początku każdego tygodnia znane portale  internetowe próbują sobie nabić oglądalność tytułami typu: Czy ta niedziela będzie handlowa? Czy w tą niedzielę sklepy będą otwarte? Czy 2 lutego zrobimy zakupy? Nie bądź głupi. Lepiej od razu odwiedź „placówkę pocztową”czy  kup coś w internecie. Poprzez zakaz handlu w niedzielę nasz rząd przyczynił się do spadku kultury w społeczeństwie. Rodziny brutalnie zostały pozbawione koncertów, eventów i pokazów które odbywały się w centrach handlowych. We wspomniany dzień tygodnia leczymy kaca, jemy uroczysty obiad, uczestniczymy we mszy świętej, wałęsamy się .Niektórzy nawet pracują. Co kto lubi.

Wesele

Otrzymałeś zaproszenie na polskie wesele? Super. Czeka Cie ciekawe doświadczenie. Jak się przygotować? Po pierwsze czas który został do uroczystości powinieneś przeznaczyć na trenowanie picia alkoholu. Głupio by chyba było jakbyś zakończył taka imprezę po godzinie po stołem. Nie kompromituj się swoimi 10 czy 20 Euro jako podarunek. U nas obowiązują inne stawki. Trzy dni przed weselem możesz przestać jeść bo na imprezie najesz się za wszystkie czasy. 

Wielklanoc

Wielkanocna sobota jest u nas dniem pracującym, więc kto musi ten zarabia. Kto może idzie w tym dniu na chwilę do kościoła poświęcić pokarmy. Wielkanocną niedzielę rozpoczynamy wczesną mszą i uroczystym śniadaniem. Jeżeli jesteś weganem nie będziesz miał łatwo. Biała kiełbasa, żur z kiełbasą, jajka, niezliczone ilości wędlin. Pozostaną Ci do zjedzenia głównie chrzan i buraki. W poniedziałek jesteśmy już tak pełni od pokarmów, że aby się spalić kalorie polewamy się wodą. 

I komunia

W maju i w czerwcu polskie dzieci podobnie jak w innych krajach katolickich przystępują do I komunii świętej. Pomimo, że uroczystość trwa w kościele niecałe dwie godziny to przygotowania do niej rozpoczynają się dużo wcześniej. Rodzice biorą kredyty, wynajmują atrakcyjne restauracje dla gości, operują odstające uszy pociech. Babcie zastawiają wszystkie swoje meble, dziadkowie auta, chrzestni i chrzestne ciężko pracują po godzinach lub wyjeżdżają na saksy za granicę. Wszystko na hojne prezenty. Ma być pięknie i na bogato.

Dzień Niepodległości

Jedenastego listopada przypada Narodowe Święto Niepodległości.  Listopadowa pogoda to prawdziwa loteria, w której zazwyczaj wygrywa deszcz i brak słońca. Pewnie dlatego większość moich  rodaków spędza ten dzień przed TV z piwami i czipsami. Poznaniacy  jedzą w tym dniu rogale. Pełne bakalii smakołyki  wprowadzają ich w pogodny nastrój. W Warszawie  jest dużo oficjalniej, smutniej i poważniej. Co roku wszyscy chętni uczestniczą w Marszu Niepodległości. Niektórym rodakom jest tak zimno, że urozmaicają sobie pochód racami, próbami bójek i wykrzykiwaniem haseł. Tych ostatnich lepiej będzie żebyś nie zrozumiał.

Święto Zmarłych

Jest w Polsce powiedzenie, że coś jest potrzebne jak umarłemu kadzidło. Chyba się domyślasz, że to już nieboszczykowi w niczym nie pomoże. Jest w Polsce piękny zwyczaj zwany Świętem Zmarłych. W tym dniu wspominamy wszystkich którzy odeszli i zapalamy znicze na ich grobach. Jakby na przekór temu co napisałem na początku polski znicz z roku na rok staje się większy i zdobniejszy. W minione święta Bożego Narodzenia modna była świeczka w kształcie choinki.  Nie zdziw się gdy w niedalekiej przyszłości znicz zacznie zajmować pół nagrobka .

Wigilia

Dzień przed świętami Bożego Narodzenia obchodzimy Wigilię. To bardzo piękny zwyczaj. Wszystko rozpoczyna się od uroczystej kolacji podczas której dzielimy się opłatkiem i jemy tzw. postny posiłek. Ten ostatni to ściema. Ledwo po takiej  kolacji wstaniesz od stołu. Po zjedzeniu obdarowujemy siebie prezentami.  Wtedy to ojcowie bawią się kolejką którą podarowali synowi, a panie (które przygotowały kolację) ze zmęczenia przysypiają na siedząco. Około północy wszyscy chętni uczestniczą w uroczystej mszy tzw. Pasterce.

Sylwester

Co roku dawne zagraniczne gwiazdy muzyki  z niecierpliwością czekają na telefon z Polski. Czeka Limahl, czeka Al Bano z Rominą Power czeka Thomas Anders z dawnego Modern Talking. Wszyscy chcą tu wystąpić w sylwestra. Trzy największe telewizje i trzy polskie miasta rywalizują o tytuł najlepszej imprezy sylwestrowej. Rywalizują z rozmachem zapraszając polskie i zagraniczne gwiazdy. W plenerze i na stadionie ustawiane są sceny. Nie myśl, ze to jakieś godne pożałowania scenki. Rzekłbym, że to jebitne sceniska. Jeżeli chcesz zobaczyć najlepszych polskich wykonawców oraz jak zestarzały się zachodnie gwiazdy możesz to zrobić zupełnie za darmo. Jeżeli nie chce Ci się marznąć lepiej obejrzyj całość przed telewizorem.

5 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *