Jednodniowe dywany

spycimierz 1

Raz w roku mały Spycimierz położony pomiędzy Koninem a Łodzią pęka w szwach.Samochody są wszędzie. Na poboczach, klepiskach, parkingach.  Wszyscy chcą zobaczyć słynne dywany kwiatowe.

Nikt nie wie kiedy powstała ta tradycja. Być może w czasach napoleońskich. Być może inicjatorem był kiedyś proboszcz  podczas, którego kadencji usypywano podobne wzory z piasku. Zwyczaj przetrwał do dziś. Do uroczystej procesji Bożego Ciała mieszkańcy Spycimierza przygotowują się na wiele dni przed świętem.  W swoich ogródkach, na polach sadzą jak najwięcej różnokolorowych kwiatów. Niektóre odmiany ponoć mrożą. Praca angażuje całą społeczność nieco ponad 600 osobowej parafii. Wszystko podporządkowane jest jednemu dniu w roku. Na kwiatowych dywanach przeważają motywy religijne, czasem pojawiają się patriotyczne. Niektóre wzory zachwycają swoim kunsztem, inne są mniej doskonałe.  Wszystkie „obrazki: łączą się w ponad kilometrowy długi kwiatowy dywan po którym przechodzi procesja. Mały wiejski kościół nie pomieściłby w tym dniu wszystkich zainteresowanych, dlatego msza święta odbywa się przy ołtarzu polowym.  Również raz w roku w pobliskim znanym z term Uniejowie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Ulotnej. Wtedy to przez dwa dni zaproszeni artyści tworzą prace z nietrwałych materiałów. Inspiracją do powstania festiwalu była oczywiście tradycja układania dywanów w Spycimierzu. Różne są szacunki podające liczbę turystów odwiedzających Spycimierz w dniu Bożego Ciała. Wszystko zależy oczywiście od pogody,  Jedne źródła podają 20 tysięcy inne 40 tysięcy gości. Za jakiś czas turystów może być więcej , ponieważ  trwają starania o wpisanie tradycji układania dywanów na światową list niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

W tym roku procesja Bożego Ciała w Spycimierzu rozpocznie się o godzinie 17.00 W dniu 20.06.2019. Aby zobaczyć słynne dywany powinniście tu przybyć wcześniej. W niewielkiej odległości od świątyni dostępne są stragany nie tylko z wyżywieniem. Festiwal Sztuki Ulotnej w Uniejowie odbędzie się w dniach 22-23.06.2019.

Równie cieszące oko dywany, możecie mieć w domu.

Dywan Royal Jungle Green
Dywan Honeysuckle, Luxmi by Flair Rugs
Dywan THEYA
Dywan Seletti Wears Toilet Paper, Seletti
Dywan Manami
Dywan Mehari 8038, Dywilan
Dywan Universal Arabela Gold, Universal
Dywan Fashionistas, Kare Design
Dywan Thema
7 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *