Puppy z Bilbao

pupypixabay

Wcześniej niewyróżniające się przemysłowo-portowe miasto, z dużym bezrobociem. Dziś Bilbao to najnowocześniejsze i największe miasto Kraju Basków w Hiszpanii. Pomysł lokalnych władz był prosty, ale i ryzykowny. Zdecydowano o zmianie przemysłowego  miasta w  kulturalne serce regionu. W latach 90. dla Bilbao zaczęły pracować gwiazdy współczesnej architektury. Powstały efektowne wejścia do  metra zaprojektowane przez Normana Fostera, kładka dla pieszych autorstwa Santiago Calatravy. Największe znaczenie dla miasta miało jednak  otwarcie „pogniecionego” Muzeum Guggenhaima z dziełami sztuki współczesnej. Bryła  autorstwa top-architekta Franka Gehrego stała się symbolem miasta  i od tej pory zapomniane Bilbao stało się światowym centrum sztuki współczesnej i miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. W mieście zadbano nie tylko o nowoczesne  budynki. Rewitalizacji poddano stare miasto, zadbano o rozwój transportu miejskiego.  Dodatkową atrakcją, która przyciąga turystów jest tutejsza kuchnia. W Bilbao, okolicach i pobliskim San Sebastian znajduje się kilkanaście restauracji wyróżnionych gwiazdkami Michelina. Ja również mam swoje kulinarne wspomnienie. W  jednej ze zwykłych  „bezgwiazdkowych”  restauracji zdałem się na to co zaproponuje kelner. Na obiad zostało mi podane coś, co przypominało wyglądem jajecznicę i na tym podobieństwo się skończyło, bo smak tej potrawy był niesamowity.

Muzeum Guggenhaima
Rzeźba pająka Mamá autorstwa Louise'a Bourgeois
Muzeum Guggenhaima
Rzeźba autorstwa Jeffa Koons'a
Kładka dla pieszych autorstwa Santiago Calatravy
Stadion w Bilbao
Kolejna z rzeżb
Ogólnodostępny basen w gmachu La Alhóndiga. W budynku znajdują się również, kluby fitness, sklepy czy biblioteka
Stare Miasto
Stare Miasto
Zabytkowy dworzec kolejowy
Port lotniczy w Bilbao

Koło słynnego Muzeum Guggenhaima stoi maskotka miasta. Wysoki na 12 m, wykonany z 70 tys. kwiatów pies rasy west highland terier. Puppy, bo tak nazwano tego psa zmienia w zależności od pory roku swoją kwiatową sierść.

Nie sądzę, że macie wysokie na 12 metrów mieszkania, dlatego do Waszych domów proponuję dużo mniejszych kolegów Puppiego. Ja sam mam w domu trzy psy. Nie szczekają, nie jedzą, nie merdają ogonem, a chyba zwracają uwagę.

Kubek, autor:Sloshe
Solniczka i pieprzniczka Snoopy
Plakat Pies i dziewczyna
Figurka Gangster Dog, Kare
Siedzisko dziecięce Pies, D2.Design,
Figurka dekoracyjna Dog in boots M, Kare
13 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *