Jak taniej kupic last minute?

Sign with text "Last Minute" on the wooden background.  Eps 10 vector file.

Na wiele miesięcy przed rozpoczęciem sezonu biura podróży za pomocą reklam zachęcają Was do zakupu ofert z dużym wyprzedzeniem. W zależności od organizatora możecie wtedy otrzymać bezpłatnie wycieczkę, ubezpieczenie od rezygnacji, czy zabrać dzieci w promocyjnej cenie. To właśnie w tym czasie jest największy wybór dostępnych hoteli. Ten sposób rezerwacji cieszy się coraz większą popularnością wśród podróżujących. Niektórzy nie chcą, albo zwyczajnie nie mogą zaplanować urlopu z tak dużym wyprzedzeniem. Dlatego zostawiają decyzję urlopową na ostatnią chwilę. Czy warto czekać?

Skąd się bierze i czym jest Last Minute?

Last Minute to mocno przecenione oferty turystyczne , które pojawiają się od kilkunastu do kilku dni przed wylotem. Organizator wczasów który zarezerwował zbyt dużo miejsc w samolocie oraz hotelach zmuszony jest obniżyć ceny, aby ograniczyć swoje straty.Istnieje przekonanie, że oferty Last Minute powstają w wyniku rezygnacji klienta w ostatniej chwili. Oczywiście biuro będzie próbowało ponownie sprzedać ofertę. Należy pamiętać, że koszty rezygnacji dla klienta już na 7 dni przed wylotem mogą sięgać nawet 80%. Biuro „zarobiło” i  nie ma w tym wypadku, aż tak dużej motywacji, żeby bardzo obniżać cenę.

Jeżeli chcielibyście skorzystać z przecenionych ofert teraz w maju , to generalnie możecie przebierać. Są jednak takie miesiące, że last minute praktycznie nie istnieje lub oferty są bardzo nieciekawe. Wtedy to zostają hotele mniej lubiane i gorzej oceniane przez klientów. Mogą się też pojawić hotele nowo wybudowane, po remoncie lub właśnie kontraktowane na przyszły sezon przez biuro podróży. Jako „testerzy” tych obiektów często możecie na tym dobrze wyjść, bo jeżeli wszystko działa jak należy te obiekty w przyszłości będą sprzedawane w dużo wyższej cenie.

Na rynku pojawiają się również tańsze oferty z wylotem i powrotem na zupełnie różne lotniska. Np. Możecie wylecieć z Wrocławia a wrócić do Rzeszowa. Biura próbują w ten sposób zapełnić wszystkie dostępne miejsca.

Kiedy najlepiej szukać Last Minute?

Sezon Letni

Najlepszy moment na wyjazd Last Minute jest teraz w maju . Lepiej już raczej nie będzie. O ile wszyscy nie zaczną masowo wykupować ofert, ten stan potrwa gdzieś do połowy czerwca Potem będzie drożej. Od drugiego tygodnia lipca do sierpnia lasty praktycznie nie istnieją. Raczej mitem jest, że we wrześniu kupicie wakacje w tej samej cenie co w czerwcu. Wielu podróżujących świadomie wybiera wrzesień jako czas urlopu ze względu na fajną pogodę, cieplejsze morze. Skoro jest duży popyt, to ceny aż tak nie spadają.

Sezon zimowy

Dobrym momentem na wyjazd jest początek grudnia, ale tak żebyście zdarzyli wrócić przed świętami. Potem ceny na chwilę spadają w pierwszym tygodniu po Nowym Roku. Kolejne atrakcyjne przeceny powinny się pojawić, wtedy kiedy we wszystkich województwach zakończą się ferie zimowe.

Kiedy prawie nie ma ofert Last Minute?

O tym, że lipiec i sierpień nie jest zbyt dobrym okresem na przeceny już wspominałem. Długi weekend majowy też nie jest dobrym okresem. Do tego dodałbym święta Wielkanocne, Boże Narodzenie i Sylwester. Nawet 1 dniowe święta np. Boże Ciało,  Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny ( zwłaszcza jak korzystnie „układają” się w kalendarzu) wpływają na zwyżki ceny. Zimą nie warto liczyć na większe przeceny w trakcie ferii zimowych.

Szukasz Lasta? Bądź bardzo elastyczny

Jeżeli z różnych powodów decydujesz się czekać na przecenione oferty, to musisz wykazać się bardzo dużą elastycznością, zwłaszcza w sezonie.

Twoje marzenie:

Hiszpania lub Grecja, żadnych krajów arabskich, na 10 dni, wylot tylko 07-08.07,   tylko z Poznania , tylko Kreta i Majorka, All inclusive, 3 rodziny z dwójką dzieci, hotel z Aquaparkiem i polskimi animacjami. Tanio.

Realia:

Decydując się tylko na dwa kraje i kierunki, bardzo zawęziłeś wybór ofert.

To zrozumiałe, że możesz nie chcieć lecieć do tzw. krajów arabskich. Ceny są jednak w nich dużo niższe. 

Najczęściej przeceniane są pobyty 7 dniowe, pobyty nietypowe na 9,10,11 dni są bardzo pożądane przez klientów. Z tego też powodu są przeceniane rzadziej.

Jeżeli dałeś sobie tylko dwa dni na wylot ( do tego bardzo lubiane dni: sobota-niedziela) znacznie ograniczasz wybór ofert i organizatorów . Do wielu miejsc, samoloty latają co 7 dni.

Jeżeli mieszkasz w Poznaniu czy okolicach, to logiczne, że będziesz chciał  wylecieć z lotniska położonego najbliżej. Jeżeli zależy Ci na niskich cenach, spróbuj poszukać ofert np. z Wrocławia czy Bydgoszczy. Być może wybór będzie większy.

Szczególnie w sezonie, gdzie oferty znikają jak „ciepłe bułeczki”, czekanie na Last Minute przez grupy znajomych i duże rodziny nie jest dobrym rozwiązaniem. Może nie być tylu miejsc w samolocie czy hotelach.Dodatkowo w obleganych terminach biuro może sprzedawać w tej samej cenie oferty zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

 Hotele z Aquaparkami i animacjami w języku polskim dla dzieci, to hity sprzedażowe w biurach podróży. Bardzo często wykupywane są one ze znacznym wyprzedzeniem. Zresztą spójrzcie na ceny obiektów z takimi udogodnieniami w Polsce to uznacie, że biura nie mają zbytniej motywacji do przecen.

Kiedy zarezerwować Last Minute?

Decydując się na ofertę Last Minute musisz pamiętać, że to raczej biura podróży mają nad Tobą przewagę. „Kształtowania” cen i zachowań klientów uczyły się od wielu lat. Na początku pisałem, że oferty Last Minute pojawiają się od kilkunastu do kilku dni przed wylotem. Nie zawsze jest to  prawda. Pierwsze przeceny mogą pojawić się nawet miesiąc przedą  Biura próbują wtedy zapełnić miejsca w samolocie. Jeżeli sprzedaż jest optymistyczna, ceny przed wylotem mogą być dużo wyższe. Wystarczy, że przez kilka dni z rzędu pada deszcz nad polskim morzem, wtedy popyt na zagraniczne oferty w biurach jest tak duży, że przeceny znikają i organizatorzy sprzedają w wysokich cenach. Może się zdarzyć, że gdzieś za granicą nastąpi nieprzyjemne zdarzenie typu: trzęsienie ziemi, atak terrorystyczny itp. Wtedy klienci odwracają się od  „poszkodowanego” kierunku, w samolotach do „bezpiecznych” celów  robi się ciaśniej i znów skaczą ceny.

Istnieją też biura, które klientom rezerwującym z dużym wyprzedzeniem dają gwarancję najniższej ceny. Jeżeli cena w last minute byłaby niższa, Ci organizatorzy zobowiązali się zwrócić różnicę w cenie. Jednym słowem te biura nie mają żadnych korzyści z przeceny.

Gdzie szukać Last Minute ?

Szukaj tam gdzie Ci wygodnie. Ceny w stacjonarnym biurze podróży, na stronie organizatora i w portalach turystycznych są takie same. Zaprzyjaźniony agent turystyczny może  sprawdzić ilość wolnych pokoi i miejsc w samolocie, co może pomóc Ci podjąć decyzję jak długo i czy  czekać na przeceny.

Niektórzy szukają ofert bezpośrednio na lotniskach niemieckich, gdzie przeceny mogą być naprawdę imponujące. Słyszałem o rodzinie mieszkającej blisko granicy, która kilkakrotnie w „ciemno” przejechała się z bagażami do Berlina, aby za trzecim razem znaleźć upragnioną ofertę. Czy to ma sens?

Bywa, że organizatorzy pomimo wolnych miejsc w samolocie nie przeceniają ofert lub robią to bardzo nieznacznie. Świadomie dopuszczają do sytuacji, że samoloty nie lecą w pełni obłożone. Czy to ma sens? Oczywiście. Wtedy klienci widzą, że nie ma sensu czekać „panikują” i następny termin kupują w wyższych cenach.

Dla kogo Last Minute?

Czekanie na przecenione oferty to dobry wybór dla:

– osób które są elastyczne w wyborze kierunku

– chcących wypoczywać po za sezonem turystycznym.

– osób mających dużą elastyczność w otrzymaniu urlopu.

– par bez dziecka, seniorów

– rodzin z dzieckiem w wieku przedszkolnym.

Warto sprawdzić też ważność paszportu. Bez niego nie pojedziecie m.in. do Turcji, Maroka, Egiptu i Tunezji. Na wyrobienie nowego czeka się miesiąc.

Udanego kupowania. Powodzenia.

10 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *