Miasto pizzy

Neapol1

Rzym, Mediolan, Neapol to trzy największe włoskie miasta. Każde inne i niepowtarzalne. Na północy w Mediolanie  bogacze z wysoko uniesioną głową, na środku stolica, a jak wiadomo wszyscy mieszkańcy stolic posiadają niezliczone wady 😉 na południu  w Neapolu nikomu nie chce się pracować. To tylko przykłady epitetów jakimi wzajemnie obdarzają się mieszkańcy tych miast. Odwiedziłem wszystkie trzy i tak się składa, że najchętniej powróciłbym do Neapolu. To miasto kipi życiem, pełne  ruchliwych ale i romantycznych uliczek.

Hotele

Jeżeli lubicie hotele sieciowe, to Włochy nie są dobrym kierunkiem. Królują tu małe hotele czy apartamenty rodzinne. Pomimo, że czytam opinie na temat obiektów przed wyjazdem, to włoskie obiekty zawsze dostarczają mi na miejscu małej ekscytacji. Może trafie do pokoju z dwoma balkonami? Może do  apartamentu gdzie na antresolę  (tam ulokowane jest łóżko)  trzeba wspinać się po stromej drabinie? Z małego  hoteliku w centrum Neapolu najbardziej pamiętam bardzo wąskie schody. Śniadania są przewidywalne jakieś zapakowane ciastka, sucharki, sok, mleko, kawa.

Śniadania

Neapolitańskie stacje metra, bywają nazywane podziemnymi galeriami sztuki. Najładniejsze stacje znajdują się na trasie linii nr 1. Nie zdziwcie się gdy na wybranych stacjach metra, zatrzyma się pociąg typu Intercity, który czasem zastępuje składy metra.

Pompeje i Herkulanum

Wizyta w ruinach Pompei i Herkulanum powala na kolana. Koniecznie musicie zobaczyć.  Dojedziecie tam regionalną kolejką Circumvesuviana. Ja dodatkowo korzystając z całodziennego biletu odwiedziłem malownicze Sorrento.

Wezuwiusz

Prawie każdemu Neapol kojarzy się Wezuwiuszem. W rzeczywistości będąc w tym mieście trudno jest natknąć się na widok słynnego wulkanu w tle. Jeżeli chcecie ładnych widoków, udajcie się na Via Montesano. Tam znajdziecie stację kolejki (Funicolare) . Koniecznie zobaczcie zamek Pastel San’t Elmo. Piękne widoki na miasto i zatokę gwarantowane. Wezuwiusza zobaczycie przy ładnej pogodzie.

Mozzarela

Jestem fanem sera typu mozzarela, a Neapol jest rajem dla wielbicieli tego przysmaku. Tu kupicie mozzarele di bufala. Na wagę, w okrągłych pojemnikach, pudełkach. Niezliczone ilości.

Pizza

Pizza powstała w 1889 roku w Neapolu. W pierwszym dniu mojej wizyty (a był to czwartek) na chybił trafił  wszedłem do restauracyjnego ogródka gdzie postanowiłem zjeść tradycyjną neapolitańska pizze. Zamówiłem zwykła Margheritę. Ten niesamowity smak wspominam do dzisiaj. Koło wspomnianej restauracji przechodziłem w następne dni. O ponownej wizycie mogłem jedynie pomarzyć, bo w weekendowe dni ustawiały się tutaj ogromne kolejki.

Castel Nuovo
Ulica Neapolu o poranku
Kościół Gesu Nuovo
Galeria Umberto I
Piękny widok na Neapol

Nie umiem zrobić dobrej pizzy i jeżeli mnam ochotę zamawiam z pizzerni. Czy Wam też zdarza się jeść pizze z kartonu? A może szukacie fajnych talerzy na to włoskie danie?

Czarny kamionkowy talerz, Premier Housewares
Talerz do pizzy 305 Barilla "oliwka", Lubiana
Talerz szklany do pizzy BORMIOLI ROCCO
Talerz Pizza Friends Time, Luminarc
PIZZA 3D Patera Talerz Ceramika Bassano
Talerz do pizzy Bormioli Rocco ronda
Patera Pizza Golden, Excelsa
10 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *