Jak zachować zdjęcia na dłużej?

memories-407021_1920

Z dużym sentymentem wspominam mój pierwszy w życiu przelot samolotem. Odwiedziłem Tunezję. Palmy, inne ubiory, zapachy, kolory, słońce. Swoje wspomnienia utrwalałem na 36 klatkowej kliszy. Sahara tak mnie oszołomiła, że zmuszony byłem dokupić dodatkową. Najdroższą w moim życiu, kupioną  w najbliżej położonym przy pustyni hotelu. Potem jeszcze ta ekscytacja w oczekiwaniu na wywołanie zdjęć. Oczywiście zawsze się okazywało, że wiele fotografii nie było tak wspaniałych jak oczekiwałem. Dzisiaj zdjęcia robimy w setkach a nawet tysiącach. Jedynym ogranicznikiem są karty pamięci aparatu i telefonu.

Przechowywanie zdjęć

Tradycyjna fotografia została wynaleziona jako trwały nośnik. Do dziś możemy podziwiać pierwsze zdjęcia. Jeżeli decydujecie się na przechowywanie zdjęć jedynie na nośniku, to ryzykujecie, że nic po nich nie zostanie.

– Żywotność dysku zewnętrznego liczona  jest na około 10 lat, zaleca się co 7 lat wymieniać ten nośnik.

– Podobną trwałość może mieć pamięć USB.

– najbardziej kapryśna jest płyta CD. Te najgorszej jakości mogą „pożyć” kilka lat. Są opinie, że trwałość najlepszych płyt może wynieść kilkanaście do 100 lat.

Wszystko zależy oczywiście od jakości nośnika i sposobu przechowywania.

Jak i gdzie możemy wywołać zdjęcia?

Punkty Stacjonarne:

Jeżeli macie mało fotografii do wywołania to punkty stacjonarne są idealnym  wyborem. W przypadku zamówienia internetowego zostaniecie obciążeni opłatą minimalną za przygotowanie zlecenia. Czasem do tego dochodzi jeszcze koszt wysyłki. Zdjęcia możecie wywołać u fotografa. Do najpopularniejszych sieciowych fotolabów należą Fotojoker, Media Markt /wybrane sklepy/, czy Rossmann.

W Rossmannie za pomocą specjalnego urządzenia możecie wywołać zdjęcia natychmiastowo. Akceptowane są prawie wszystkie nośniki. Zdjęcie możecie np. ściągnąć z komórki za pomocą bluetootha. Natychmiastowo możecie wywołać m.in. zdjęcia, czy fotokartki. Ekran jest intuicyjny i podpowiada co macie robić. Większą ilość zdjęć możecie zostawić na płycie CD i odebrać po kilku dniach.Płyta CD i pamięć USB to najczęściej akceptowane nośniki w laboratoriach fotograficznych. Oczywiście po wywołaniu zdjęć, te nośniki zostaną Wam zwrócone

Internet:

Chyba najpopularniejszym fotolabem online jest Empik Foto. Zdjęcia możecie wgrać z komputera, facebooka czy instagrama. Możecie je wykadrować czy dodać efekty. Wcześniej umieszczone w „moje albumy” zdjęcia możecie również wykorzystywać do opracowania i zamawiania  różnego rodzaju gadżetów typu kubki, puzzle ze zdjęciem. Jeżeli wydacie kwotę minimalną, to po kilku dniach bezpłatnie możecie odebrać wywołane odbitki czy zakupione gadżety.Oczywiście zdjęcia wywołuje mnóstwo innych firm np. Fotojoker, Mediamarkt, Cewe. Jeżeli zależy Wam na wysokiej jakości odbitkach może spójrzcie na ten ranking: http://fotoindex.pl/

Nie tylko zdjęcia

Po za odbitkami najpopularniejszą usługą zamawianą przez internet są tzw. Foto książki. Z pomocą własnych zdjęć i wybranego szablonu możecie stworzyć książkę dotyczącą np. chrzcin czy ostatnich wakacji. Tematów jest mnóstwo. Sami wybieracie papier, format itd. Jeżeli jesteście kreatywni możecie zupełnie samodzielnie zaprojektować foto książkę.

Po za tym swoje i nie tylko  zdjęcia możecie zamieścić na kubkach, puzzalach, obrazach, panelach, plakatach, koszulkach, poduszkach, magnesach, pudełkach, pokrowcach, maskotkach, kalendarzach, kartach, grach, w szklanej kuli ,na zegarze, podkładce śniadaniowej, szyldzie na drzwi, torbie, , skarbonce, podkładce pod mysz, zeszycie, notatniku, bidonie, kuflu do piwa, pojemniku na śniadanie. Spójrzcie na Cewe lub Empikfoto.

Instagram

Coraz popularniejsze są kwadratowe zdjęcia z charakterystyczną białą ramką w stylu instagramowym. Specjalizują się w tym np. Persalo czy Socialdruk. Również w tych firmach dostępnych jest wiele gadżetów np. plakat ze 100 zdjęć w stylu instagramowym, naklejki, poduszki itd.

Samodzielnie

Zdjęcia możecie też drukować na papierze fotograficznym samodzielnie. Na rynku dostępne są drukarki atramentowe i termosublimacyjne. Te drugie zapewniają bardzo wysoką jakość wydruków, ale niestety są drogie. Drukarki laserowe oferują najgorszą jakość wydruku w przypadku zdjęć. W zależności od firmy drukarki posiadają od 4 do 8 pojemników na tusz. Można je wymieniać niezależnie. Choć to nie jest niezbędne warto też zwrócić uwagę czy taka drukarka może pobierać zdjęcia bezpośrednio z aparatu, ma moduł wi-fi, bluetooth. Miłym udogodnieniem jest też ekran LCD. Drukarki fotograficzne możemy też podzielić na stacjonarne ( dobre dla większej ilości zdjęć, czy większych formatów) oraz mobilne, które możemy zabrać ze sobą w podróż. Dobrze ocenianymi drukarkami fotograficznymi są Canon Pixma. Możecie też sprawdzić urządzenia firm Epson czy Brother. Jeżeli interesują Was małe drukarki zobaczcie Canon Selphy czy Polaroid ZIP. Z drukarek kompaktowych powinniście bez problemu wydrukować zdjęcia bezpośrednio ze smartfonu czy aparatu fotograficznego.

Pozostaje mi tylko życzyć miłych wspomnień i udanej zabawy ze zdjęciami.

11 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *