7 atrakcji Lipska które powinniście zobaczyć

old-town-hall-2388597_1920

Miasto Bacha, Mendelssohna, Schillera, Wagnera. W Lipsku urodzili się lub tworzyli wspomnieni kompozytorzy i poeta. Idąc tym tropem możecie się  tym miastem rozczarować. Pomimo, że są tu miejsca poświęcone tym wybitnym osobistością to Lipsk ma swój zupełnie inny urok. Nie ma tu spektakularnych zabytków, czy muzeów. Po raz pierwszy nazwa miasta pojawiła się w 1015 roku. W swojej długiej historii Lipsk był również pod panowaniem królów Polskich. W takcie II wojny światowej Lipsk nie został zniszczony, aż w takiej skali jak inne niemieckie miasta. Straty poniosło Stare Miasto, które zostało odbudowane jedynie w części. Lipsk ma najlepiej zachowane budynki z XIX i XX wieku. To prawie milionowe miasto przemysłowe i duży ośrodek targowy. Tutejsze centrum jest przyjemne i pełne  sklepów i restauracji. Oczywiście to nie jedyne atrakcje Lipska. 

1.) Zoo Lipsk

Lipskie Zoo jest atrakcją na bardzo wysokim poziomie. Mieszkańców i turystów przyciąga tu głównie ogromny pawilon nazwany .
Gondwanaland. W tym miejscu odtworzono tropikalny las deszczowy. Znajdziecie tu wiszące mosty, rzekę, mnóstwo roślin i około 100 zwierząt. Drugą atrakcją jest Pongoland z ogromnymi wybiegami dla orangutanów i szympansów. Moją uwagę zwróciły też duże wybiegi dla żyraf. W lipskim zoo możecie poznać 900 gatunków zwierząt.

2.) Pomnik Bitwy Narodów

Pomnik Bitwy Narodów (Völkerschlachtdenkmal) jest największą tego typu budowlą w Europie. Monument mierzy 91 m. W skład budowli wchodzi aleja lipowa i zbiornik wodny. U podstawy pomnika znajduje się muzeum oraz wartownia. Na tarasy widokowe pomnika można (za opłatą) wjechać windą. Na sam szczyt wejdziecie 364 wąskimi schodami. Monument upamiętnia największą bitwę okresu napoleońskiego, która miała miejsce w roku 1813 w okolicach Lipska. Budowę pomnika zaczęto w 1898 roku, a zakończono w 1913.

3.) Stare Miasto

Barokowy budynek Starej Giełdy

Spacer po starej cżęści Lipska nie powinien Wam zająć zbyt wiele czasu. Zaczynamy od Kościoła św. Tomasza (Thomaskirche). Jest to kościół póznogotycki , znany z działalności Johanna Sebastiana Bacha. Przy świątyni stoi pomnik kompozytora. Następną atrakcją jest położony w pobliżu Stary Ratusz z małym Rynkiem. Na tym placu często w letnie weekendy odbywają się imprezy plenerowe. Sam budynek został wybudowany w 1556-1557. Obecnie mieści się tu Muzeum Historii Miasta.Kolejną atrakcją jest barokowy budynek Starej Giełdy z XVII w. Dziś budynek jest wykorzystywany na różnego rodzaju spotkania. Ostatnią polecaną atrakcją jest Kościół św.Mikołaja ( Nikolaikirche. Wnętrze kościoła stanowi dzieło architektury klasycystycznej. W świątyni debiutował w roli organisty Johann Sebastian Bach.

Pomnik Jaohanna Sebastiana Bacha
Stary Ratusz
Piękne wnętrze Kościoła św. Mikołaja

4.) Clara-Zetkin Park

Największy lipski park został utworzony w 1955 roku. Przez mieszkańców jest nazywany potocznie Clara. Ten 125 hektarowy teren zielony powstał z połączenia kilku wcześniej istniejących parków. To naprawdę przyjemne miejsce, Znajdziemy tu m.in. restaurację, scenę letnią, ogród piwny, kawiarnię, duży plac zabaw. Park położony jest blisko centrum miasta.

5.) Główny Dworzec Kolejowy

Przed przyjazdem do Lipska dziwiłem się, że niektóre przewodniki polecają tutejszy główny dworzec kolejowy jako atrakcję. Ten obiekt robi jednak wrażenie. Budynek ma 300 m długości, 35 szerokości i 27 m wysokości. Od chwili wybudowania jest największym czołowym ( potocznie: ślepym) dworcem w Europie. Pomimo, że dziennie korzysta z dworca 150 tys. pasażerów, nie czuć tu tłoku. Obiekt ma jeszcze jedną (dla wielu) zaletę. Znajdziecie tu 140 sklepów i lokali usługowych, które czynne są również w niedzielę. W tygodniu większość z nich czynna jest od 10.00 do 21.00. W niedzielę od 13.00 do 18.00. 

6.) Panometer

Tak spektakularne panoramy 360° to atrakcja spotykana jedynie w Niemczech. Tworzy je wraz z zespołem artysta Yadegar Asisi. Wystawy zmieniają się cyklicznie a prezentowane panoramy zabierają nas w teraźniejszość lub przeszłość. Panoramicznie zaprezentowane zdjęcia mają wysokość 32 m i wykonane są w skali 1:1. My podziwiamy je z określonej wysokości w towarzystwie muzyki. To naprawdę robi wrażenie ! Lipska panorama prezentowana jest w dawnym budynku gazometru zbudowanym w 1910 roku. Do stycznia 2019 roku prezentowana jest wystawa prezentująca wrak statku RMS Titanic.

7.) Kościół Uniwersytecki i Panorama Tower

Przy wejściu na starówkę znajduje się nowoczesny w formie Kościół Uniwersytecki. Powstał on w miejscu zabytkowej świątyni, która prawie nienaruszona przetrwała wojnę. Niestety decyzją władz miasta i partii kościół został wysadzony w 1968 roku. Pierwsze plany budowy nowej świątyni w tym samym miejscu pojawiły się pod koniec lat 90. Obiekt ukończono w 2017 roku. Nowoczesny budynek nawiązuje architekturą do swojego poprzednika. Tuż obok znajduje się najwyższy (142 m) budynek Lipska. Oddany  do użytku w 1972 roku wieżowiec , pierwotnie był częścią uniwersytetu. W tej chwili należy do prywatnego inwestora, który gruntownie odnowił obiekt. Na 29 piętrze na wysokości 120 m znajduje się restauracja. Z 31 piętra za opłatą możemy podziwiać panoramę miasta. Wjazd bardzo szybką windą. Oczywiście tego typu atrakcje sprawdzają się przy dobrej pogodzie.  

Jak dojechać?

Do Lipska najprościej dojechać samochodem. Od granicy w Jędrzychowicach to ponad 2,5 godziny. Z Olszyny około 3 godzin. Żeby wjechać do Lipska musimy posiadać zieloną plakietkę ekologiczną Umweltzone. Taka plakietka przysługuje autom spełniającym normę Euro 1 lub wyższą, których pierwsza rejestracja odbyła się nie wcześniej, niż 01.01.1993 roku. Naklejkę możemy zakupić za kilka Euro w wybranych stacjach diagnostycznych i warsztatach w Niemczech. Niestety zazwyczaj jest to możliwe tylko w dni robocze. Za około 100 zł możemy zakupić plakietkę przez internet u pośredników. W obydwu przypadkach naklejki są przyznawane na podstawie danych z dowodu rejestracyjnego. Plakietka przypisana jest do numeru rejestracyjnego auta i obowiązuje w całych Niemczech. 

Do Lipska możemy też dojechać pociągiem przez Drezno. Do Drezna dojedziemy trzy razy dziennie z Wrocławia, Legnicy. Podróż trwa ponad 3,5 godziny. Z Drezna do Lipska dojedziemy pociągiem osobowym w ponad 1,5 h. Wykupując bilet do Drezna warto skorzystać z „Promocji Drezdeńskiej”.

Gdzie zjeść?

W centrum miasta jest dostępnych wiele restauracji i tureckich barów z kebabem. Ja korzystałem głównie z restauracji i barów na dworcu głównym w Lipsku, gdzie jest trochę taniej. Smaki niewyszukane, ale każdy znajdzie coś dla siebie. 

Gdzie nocować?

Ja nocowałem w Mercure Hotel Art Leipzig. Ładne pokoje, smaczne śniadania. Hotel jest w zasięgu dłuższego spaceru od centrum miasta. Obiekt położony jest tylko 400 m od Lipskiego ZOO. Jeżeli zależy Wam na tanich noclegach spróbujcie w A&O Hostels Leipzig Haupbahnhof. Obiekt posiada zarówno pokoje wieloosobowe, jak i 1-2 osobowe z łazienką. Obsługa jest bardzo sprawna, śniadania z dość skromnym wyborem,ale niczego nie brakuje. Hostel położony jest naprzeciwko głównego dworca kolejowego. Kolejnym rozwiązaniem będzie * nowo wybudowany hotel Ibis Budget. Podstawowe wyposażenie, mały pokój, mała łazienka, czysto. Hotel położony jest w centrum miasta. W tym samym budynku znajduje się „zwykły” jednak droższy hotel Ibis.

Dla dzieci

Oczywiście dużą atrakcją dla dzieci  jest wyżej wspomniane lipskie Zoo z lasem tropikalnym  Gondwanaland i pełnym małp Pongolandem . Na obrzeżach Lipska znajdziecie też  czynny od marca do października park rozrywki Belantis. Moim zdaniem nie jest on tak dobry jak inne tego typu obiekty w Niemczech, ale na pewno znajdziecie tu większość znanych z tego typu miejsc atrakcji.

Hotele Ibis
Atrakcje Parku Rozrywki Belantis

Informacja miejska: Informacja znajduje się pomiędzy Dworcem  Głównym a Kościołem Św. Tomasza na ulicy Katharinenstraße 8. Od poniedziałku do piątku czynna jest w godzinach 9.30-18.00 w sobotę: 9.30-16.00, w niedzielę: 9.30 do 15.00. Strona internetowa w języku polskim: http://languages.leipzig.travel/pl/

12 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *