Oryginalne dywany IKEA

ikea 7 (Copy)

Pierwsze dywany powstały najprawdopodobniej w Azji w II i III w p.n.e. Na świecie istnieją nawet trzy muzea poświęcone tym praktycznym tkaninom. W dawnych czasach dość powszechne było postrzeganie dywanu jako dzieła sztuki.  Podobną rangę temu wynalazkowi próbuje nadać IKEA, która o zaprojektowanie dywanów poprosiła ośmiu współczesnych twórców sztuki. Ta limitowana kolekcja powstała w ramach piątej odsłony IKEA ART EVENT i będzie dostępna tylko w sprzedaży online już od maja. Wyszło znakomicie.

Dywan z papugami został zaprojektowany przez urodzonego w Londynie Craig’a Green’a. Artysta jest  jednym z najbardziej innowacyjnych brytyjskich projektantów odzieży męskiej.

Dywan o nietypowym kształcie to dzieło Francuza SupaKitch. Artysta łączy różne techniki, a inspiruje go m.in. art deco i ruch

Kolejny dywan zaprojektował Virgil Abloh, dyrektor działu mody męskiej w firmie Louis Vuitton. Ironiczny napis na perskim wzorze jest odpowiedzią artysty dla apodyktycznych rodziców, którzy chronią meble niemal za każdą cenę.

Pełna fantazyjnych wzorów tkanina to dzieło amerykańskiego duetu artystów znanego jako CHIAOZZA. Duet tworzą posługujący się różnymi technikami artyści Adam Frezza i Terri Chiao.

Japońska artystka Misaki Kawai wierzy, że w sztuce najważniejsza jest zabawa. Zabawny jest też dywan stworzony przez Misaki. Artystka tworzy  instalacje z papier-mâché, drewna, tkanin i innych materiałów.

Noah Lyon to kolejny projektant dywanu zaproszony przez IKEA. Artysta mieszka w Stanach Zjednoczonych i Szwecji. Jego prace znajdują się w kolekcjach prestiżowych muzeów na całym świecie.

Kolejny dywan został zaprojektowany przez polskiego grafika Filipa Pągowskiego. Artysta współpracował m.in. z prestiżowymi tytułami prasowymi.

To propozycja koreańsko-francuskiej artystki Seulgi Lee. Projektując dywan artystka myślała m.in o potędze kolorów.

3 Lubię to
0 Słabe

One Comment

  1. szukając dywanów z Ikei spodziewałam się znaleźć tylko tanie i proste, nie sądziłam że są tam takie cudeńka :D kocham dywany, mam je w każdym pomieszczeniu i nawet gadanie ludzi, że czyszczenie i pranie dywanów jest kłopotliwe mnie nie przekonuje, bo jak się robi to regularnie to wszystko jest ok :) fajny wpis :)

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *