Tylko w Łowiczu

Boże Ciało Łowicz 01

Po raz pierwszy do Łowicza trafiłem przypadkowo, korzystając z taniego noclegu po drodze do Łodzi. Łowickie „pasiaki” i wycinane koguty to dla niektórych  symbole tandety. Mnie uwiodły już dawno.  Mam nawet „swoje” wycinanki na ścianie w kuchni. Sam Łowicz nie jest na pierwszy rzut oka najpiękniejszy. Zainteresowanie wzbudza barokowo –renesansowa Bazylika Katedralna, klasycystyczny ratusz. Atrakcją miasta są dwa rynki.  Jeden z nich jako jedyny w Polsce jest trójkątny. O łowickich tradycjach przypomina tutejsze muzeum oraz skansen w pobliskich Maurzycach. Okolice miasta to wiele innych atrakcji: piękny park w Arkadii, Pałac w Nieborowie czy dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. To wszystko obejrzałem podczas dwóch wizyt w Łowiczu. Postanowiłem tu wrócić po raz trzeci na chyba najbardziej znane święto w Łowiczu.

Procesja Bożego Ciała bo o niej mowa to piękna tutejsza tradycja. Do popularyzacji tego wydarzenia wśród turystów przyczynił się amerykański National Geographic, którego reporter już w latach 30 XX wieku nazwał Łowicz „kolorową stolicą polskiej wsi”. Raczej nie liczcie na udział w mszy w Bazylice Katedralnej.  W dniu Bożego Ciała jest ona po prostu za mała na taką rzeszę turystów z Polski i z zagranicy. Mszy można wysłuchać przez głośniki umieszczone w rynku. Po nabożeństwie następuje procesja, w której uczestniczy ponad setka ubranych w stroje regionalne mieszkańców.  Zarówno tych najmłodszych  jak i starszych. Pomarańcz, zieleń, róż, czerwień w strojach,  haftowane sztandary i orkiestra. To naprawdę robi wrażenie. Jeżeli chcecie możecie uczestniczyć w procesji wraz z tysiącami wiernych. Możecie obserwować całe wydarzenie z boku. Łowiczanie są bardzo życzliwi w stosunku do turystów. Procesja kończy się w Rynku, gdzie również ustawiony jest ołtarz. Niecałą godzinę po uroczystościach religijnych wyrusza coroczna „Parada Pasiaków”. Razem z kolorowo ubranymi i rozśpiewanymi  mieszkańcami miasta udajemy się w stronę Nowego Rynku. Tutaj odbywają się występy zespołów ludowych i pokazy rękodzielnictwa. W Nowym Rynku ustawione są też stragany gdzie głównie kupicie ludowe pamiątki. Dla chcących nabyć przysłowiowe „mydło i powidło” są przygotowane kramy na pobliskim osiedlu. W tym roku dzień po Bożym Ciele rozpoczynają się dni Łowicza, które potrwają do niedzieli . Miasto liczy, że turyści pozostaną w nim dłużej.

Tegoroczne Boże Ciało  przypada 20.06. Msza Święta i procesja w Łowiczu  rozpoczyna się o godz. 10.30.O godzinie 13.30 rozpoczyna się „Parada Pasiaków”. Koncerty i pokazy na Nowym Rynku trwają do godz. 18.00  

4 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *