Leżąca wieża Eiflla

technology-2663185_1920

Wieża Eiflla ma prawie 130 lat, bywa nazywana „żelazną damą” i niezmiennie przyciąga turystów.  Bardzo blisko naszej zachodniej granicy w Dolnych Łużycach, możecie zobaczyć znacznie dłuższą od paryskiej  konstrukcję nazywaną czasem „leżącą Wieżą Eiffla”. 

"Leżąca wieża Eiffla" sfotografowana z dużej odległości

Największe maszyny na świecie

Jeszcze nie tak dawno rejon Dolnych Łużyc był największym obszarem wydobywczym węgla brunatnego w Niemczech. Po zamknięciu wielu kopalń, tereny zaczęto rekultywować. Jedną z pamiątek po kopalniach jest gigantyczna konstrukcja mostu przenośnikowego F60 w Lichterfeld. Ten kolos ma 13500 ton wagi, 500 metrów długości, 240m szerokości  i jest wysoki na 80 m. Takich przenośnikowych mostów zbudowano łącznie pięć i są one największymi ruchomymi technicznymi maszynami na świecie. Udostępniona turystom konstrukcja została stworzona w 1991 roku. Zaledwie rok później wyłączono ją z użycia.

Jak zwiedzić most F60 w Lichterfeld?

Wjeżdżając do małego Lichterfeld mijamy typowe niemieckie domki. Nagle krajobraz się zmienia i nad okolicą dominuje wielki  F60.  Po zakupie biletu, oczekujemy na swoją kolej zwiedzania z przewodnikiem. Jedna grupa może liczyć maksymalnie 20 osób, a na konstrukcji jednorazowo mogą przebywać tylko cztery grupy. Zwiedzanie odbywa się w języku niemieckim, dlatego przy zakupie biletu koniecznie wypożyczcie audioguide w języku polskim. Zaczynamy na samym dole. Otrzymujemy kaski. Przewodnik i audioguide objaśnia jak działała konstrukcja. Powoli wchodzimy do góry, coraz wyżej i wyżej. Będąc wysoko dopiero naprawdę dotrze do Was jaka jest skala konstrukcji. Łącznie pokonujemy w dwie strony około 1,4 km.  Oczywiście most został  przystosowany specjalnie dla turystów.  Pomimo, że z góry otoczenie wygląda jak zabawkowa makieta, raczej nikt nie powinien odczuwać dyskomfortu z powodu wysokości. Całą trasę, którą spacerujemy, ogradzają barierki. W trakcie zwiedzania docieramy do najwyżej położonego tarasu widokowego (74m) Cała wizyta trwa 90 minut i na pewno nie powinniście czuć się znudzeni. Dostępne są, krótsze wycieczki, jednak wyżej wspomniana należy do najpopularniejszych. W letnie piątki i soboty możecie obejrzeć most w wieczornej scenerii i widowisko typ światło i dźwięk. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 70 minut.

Co jeszcze możecie zobaczyć?

Jeżeli nadal jesteście zainteresowani pokopalnianymi atrakcjami, udajcie się do odległego o 20 km Großräschen. Od 2007 roku na terenach dawnej kopalni trwa wielkie nalewanie wody. W wyniku tego powstaje jezioro Großräschener. W Großräschen przygotowano całą infrastrukturę. Są już hotele, apartamenty, tarasy spacerowe, ścieżki rowerowe, minimalistyczny budynek / tzw. IBA- Terassen/ z restauracją i informacją. Najnowszą atrakcją jest przystań. Pomiędzy jeziorem a IBA-Terassen posadzono winorośle. Na koniec 2018 roku będzie tutaj 135 milionów m³ wody , a powierzchnia jeziora będzie liczyła 789 hektarów.

Krzesło w stylu industrialnym
Stolik z szufladą Geese Industrial, Geese
Prosta ława Largo
Wieszak Index, Kare Design
Fotografia Industry 11, Maja Gajewska
Wazon Betonowy, Urban Nature Culture
Dekoracja ścienna Exit, Kare Design
Dywan szenilowy Alba, Rugworks
Szafka industrialna wisząca Giro, Be Pure
Lampa Rotor 1, Kriss Zone
Szafka metalowa z szufladami, Aluro
Lampa podłogowa, QAZQA
Zegar ściennny Loft 77 cm
Pufa industrialna
8 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *