Ptasia kraina

PN Ujście Warty 2017 (48)

To miejsce pokochały ptaki przeróżnych gatunków. Uwielbiają je również ornitolodzy. Wy też możecie je odwiedzić. Park Narodowy „Ujście Warty” w województwie lubuskim to na szczęście miejsce bez tłumu turystów. Mimo to dla odwiedzających zostało przygotowanych kilka ścieżek przyrodniczych, turystycznych czy szlaków tematycznych. Przedstawiam dwie popularne ścieżki.  Zaopatrzcie się w aparaty fotograficzne i lornetki i ruszajcie. Być może zobaczycie ostrogojady czy rycyki.

Ptasim Szlakiem – „Betonka”

Aby rozpocząć swoją przygodę z ptakami powinniście się udać do wsi Przyborów w pobliżu Słońska. Tam znajduje się początek dwukilometrowej ścieżki. Są tu przygotowane miejsca parkingowe, toaleta toi-toi i mała zadaszona wiata. Potoczna nazwa  „Betonka” wzięła się z rodzaju nawierzchni drogi, którą prowadzi przyrodnicza trasa. Ścieżka przystosowana jest do ruchu pieszego i rowerowego. Na zwiedzanie powinniście sobie przygotować minimum dwie godziny. Słuchajcie i obserwujcie. Ptaki ćwierkają, skrzeczą, gęgają. Możecie obserwować ich różne zachowania . Na trasie dostępnych jest pięć interesujących tablic informacyjnych, czatownia obserwacyjna oraz mostek.

Mokradła

We wsi Chyrzno w Pobliżu Kostrzyna nad Odrą znajduje się kolejna ptasia ścieżka. Trasa jest również przystosowana dla ruchu pieszego i rowerowego. Tereny tu są bardziej podmokłe a do przejścia mamy 1 km. Naprzeciwko ścieżki znajduje się siedziba parku. Możecie tu odpłatnie skorzystać z wieży widokowej, zakupić drobne pamiątki czy odwiedzić mały ogród zmysłów. Siedziba parku czynna jest od poniedziałku do piątku od 7.30-15.30. W sezonie od kwietnia do października siedziba jest czynna dodatkowo w sobotę, niedzielę i święta od 10.00-18.00.

Wszystkie szlaki są dostępne przez cały rok. Najlepiej je zobaczyć od kwietnia do czerwca. Pamiętajcie, że ścieżki znajdują  na terenie zalewowym. W związku z tym niektóre części infrastruktury przygotowanej dla turystów mogą być okresowo niedostępne. Informacje o dostępności ścieżek i szlaków podane są na stronie parku.

Betonowa droga na 2 kilometrowej ścieżce "Ptasim Szlakiem"
Krajobraz ścieżki "Ptasim Szlakiem"
Siedziba Parku Narodowego "Ujście Warty"
Ścieżka w ogrodzie zmysłów
Ścieżka "Mokradła"
Krowy na terenie parku "pracują" jako ekologiczne kosiarki

Co jeszcze możecie zobaczyć?

W pobliskim Kostrzynie nad Odrą zobaczcie pozostałości Twierdzy i odwiedzcie Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Jeżeli przypadkiem będziecie w tych okolicach w poniedziałek, odwiedźcie Browar w Witnicy. Tylko w ten dzień o godz.11.00 mogą zwiedzić browar turyści indywidualni. W Witnicy znajduje się też osobliwy Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji. Czynny jest przez cały rok.

Ptaki, nie tylko egzotyczne inspirują projektantów domowych akcesoriów. Sprawdźcie sami.

Poduszka Tropical Island Flamingo
Talerz obiadowy, Duka
Konewka Flaming
Dywan z motywem ptaków, HF Living
Wieszak Bird Party, Kare Design
Etażerka Bird, Bizzotto
Miseczki Birds, 4 szt, Bloomingville
Lampa stołowa Birds, Kare Design
Figurka Gentelman Bird I, Kare Design
Obraz na płótnie "Paper Birds" , Krzanoo
6 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *