7 atrakcji Liberca które powinniście zobaczyć

liberec-205423_960_720

Znajdujący się w pobliżu polskiej granicy czeski Liberec jest piątym pod względem wielkości miastem w Czechach, choć ma tylko 106 tys.mieszkańców.  Po raz pierwszy o osadzie Liberec wspomniano w 1352 roku. Miasto   gwałtownie rozwinęło  się dzięki przemysłowi tekstylnemu w XIX wieku. Wtedy to powstały  okazałe miejskie budowle. Znajdowało się tutaj 50 zakładów tekstylnych. W dzisiejszym Libercu znajdziemy atrakcje turystyczne, sportowe, centra handlowe. Bardzo wiele stron internetowych czy broszur potrzebnych turyście  dostępnych jest w języku polskim. Liberec To dobry wybór na 1 dzień najlepiej weekend a nawet trochę dłużej . Ja byłem tu kilkakrotnie i nigdy się nie nudziłem.

1.) Ještěd

Jested to niewysoki szczyt 1012 m n.p.m,  a znajdujący się tam nowoczesny budynek jest dumą mieszkańców miasta. Możecie tam dotrzeć  pieszo zostawiając samochód w pobliżu szczytu. Możecie też wjechać kolejką linową. Jeżeli kupicie bilet w 2 strony będzie taniej. Z niewielkiej góry możecie obejrzeć panoramę miasta. Z widocznością jest różnie bo Jested jest kapryśny pogodowo. Największą atrakcją jest nowoczesny budynek o nietypowym kształcie. Powstał on w 1973 roku w miejscu  zniszczonego przez pożar hotelu. W budynku dostępny jest hotel, restauracja, bufet, kawiarnia. Czesi starają się o wpisanie obiektu na listę UNESCO.

2.) Ratusz i okolice

Wspaniale prezentujący się neorenesansowy ratusz został wybudowany w 1893 roku. według projektu wiedeńskiego architekta F. Neumanna. Piękne wnętrza Ratusza można i warto zwiedzić. W sezonie od czerwca do września od poniedziału do piątku od 9.00-15.00 o pełnych godzinach oraz w sobotę w godzinach 9.00-11.00. W pozostałych miesiacach rpomieszczenia można zobaczyć w czwartki od 9.00-15.00.. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Szczegóły w informacji miejskiej mieszczącej się nieopodal budynku. W Ratuszu kręcony był film „Geniusz” o życiu Alberta Einsteina. 

Z tyłu Ratusza znajduje się bogato zdobiony Teatr F.X. Saldy z 1893 roku. Niecałe 500 metrów od Rynku na ulicy Větrná znajdują sie najstarsze zachowane w Libercu domy tzw. Domki Waldsztejnskie. Pochodzą z lat 1678 – 1681 i służyły głownie sukiennikom.

Teatr F.X. Saldy
Domki Waldsztejnskie

3.) IQLANDIA

W tym nowoczesnym i gwarnym centrum nauki nie sposób się nudzić. Podzielona tematycznie wystawa składa się z 400 interaktywnych eksponatów. Dostępnych jest też wiele pokazów naukowych i warsztatów. Wszystkie „urządzenia” i związane z nimi zagadnienia są opisane w języku polskim. Za dodatkową opłatą możecie obejrzeć film w nowoczesnym planetarium. Większość filmów możecie zobaczyć z polskojęzyczną wersją audio. Tuż obok w hotelu Babylon znajduje się centrum naukowo-rozrywkowe IQPARK, które przeznaczone jest głównie dla dzieci. Zarówno w IQLANDI i IQPARKU dostępne są bilety rodzinne.

4.) Ogród Zoologiczny

Liberecki ogród zoologiczny sprawia wrażenie małego, ale w tym własnie tkwi jego urok. To najstarszy tego typu obiekt w Czechach. Zobaczycie tu ponad 160 gatunków zwierząt. Chlubą Zoo jest m.in. biała odmiana tygrysa indyjskiego. Zobaczymy tu też unikalnego lwa berberyjskiego czy  pawiana płaszowego. Na miejscu dostępne są broszurki w języku polskim.Dla dzieci dostępne są huśtawki, mini zoo i kolejka. Ogród czyny jest przez cały rok, również w święta.

5.) Muzeum Techniki Liberec

Libereckie Muzeum Techniki to kolekcja historycznych samochodów, motocykli i rowerów. Zobaczycie tu też ogromną kolekcję aut zwanych potocznie resorakami. Muzeum posiada też pawilon z luksusowymi samochodami XX wieku. Najsłabszą stroną muzeum jest ekspozycja poświęcona tutejszemu przemysłowi.

Wielbiciele motoryzacji mogą się również udać do położonego kilka kilometrów od centrum miasta  Domu urodzin Ferdinanda Porsche. W tym miejscu znajduje się dziś  wystawa poświęcona życiu i pracy znanego konstruktora.

6.) Galeria Regionalna Liberec - Łaźnia

We wspaniale zrewitalizowanym budynku dawnej łaźni oraz mieści się Galeria Regionalna. Ciekawie i klasycznie zaaranżowana ekspozycja obejmuje malarstwo holenderskie XVI-XVIII wieku oraz wiele sztuki czeskiej od XVI wieku do czasów współczesnych.

7.) Ogród botaniczny

Liberecki Ogród Botaniczny składa się z 9 pawilonów -szklarni. Sezonowo dostępne są też ogrody zewnętrzne: alpejski, rozarium, z klonami japońskimi, rustykalny. W obiekcie dostępne też jest wielkie akwarium z rybami pływającymi nad głowami zwiedzających. Ogród czynny jest przez cały rok.

+ wizyta w Jabloncu nad Nisou

Niecałe 15 km od Liberca mieści się Jablonec nad Nisou. Dojedziecie tutaj samochodem albo…. tramwajem z Liberca. W Jabloncu produkowano i produkuje się słynną sztuczną biżuterię Jablonex. Jablonec nad Nisou to w sumie nieciekawe miasto z ciekawym Muzeum Szkła i Biżuterii do którego powinniście zajrzeć. W muzealnym sklepie możecie zakupić oryginalną czeską biżuterię i szkło.  W mieście znajduje się też Muzeum Zabawek.

Warto wiedzieć

Jak dojechać?

Do Liberca najlepiej dojechać samochodem. Jeżeli będziecie przekraczali granicę w Zawidowie i jechali tylko do Liberca czeska winietka nie będzie Wam potrzebna.

Do Liberca dotrzecie też pociągiem ze Szklarskiej Poręby lub z Jeleniej Góry z przesiadką. Warto wykupić wtedy 1 dniowy bilet EURO-NYSA Ticket w cenie 25 zł osobę. Obowiązuje on na wyznaczonym  terenie przygranicznym Polski, Czech i Niemiec. Za dopłatą 10 zł możecie wziąść rower. Bilet upoważnia także do bezpłatnych przejazdów na terenie Liberca. Jeżeli będziecie wjeżdżali kolejką linową możecie dokupić bilet w promocyjnej cenie.

Gdzie zjeść?

W Libercu jest mnóstwo barów czy restauracji z kebabami i pizzą. Możecie trafić do miejsca w którym zamiast czeskiego piwa jest tylko hiszpańskie.Ja preferuję czeskie piwo i  czeską kuchnie.Zazwyczaj jadam w restauracji Plzenka – Duli położonej na ulicy. Moskevska tuż przy samym Rynku. To duży obiekt z 2 letnimi tarasami, sprawną obsługa. Potrawy nie są wybitne, ale smaczne i przede wszyskim  w umiarkowanych cenach. 

Pokój w hotelu Pytlon City Boutique
Rzeźba-przystanek Uczta Olbrzymów autorstwa Davida Cernego

Gdzie nocować?

Liberec jest też ośrodkiem narciarskim, więc jeżeli interesują Was zimowe atrakcje szukajcie hoteli w rejonie góry Jested. Jeżeli będziecie szukali hotelu w mieście na pewno natkniecie się na Babylon. Nie jest tani,ale to dobry wybór szczególnie dla rodzin z dziećmi, zwłaszcza jeżeli wykupicie pakiet z atrakcjami. Będąc w tym 410 pokojowym obiekcie możecie korzytać z mnóstwa miejsc  na wysokim poziomie: Aquaprak, IQ Park, IQ Landia Lunapark. Ja nocowałem w położonym w centrum miasta znakomitym Pytlon City Boutique. O obiekcie pisałem wcześniej.

Dla dzieci

Liberec to idealne miasto dla dzieci. Oprócz wspomnianego IQ Parku, ZOO czy IQ Landi najmłodsi mogą skorzystać z Aquaparku przy hotelu  Babylon. Atrakcją bedzie też wizyta w krytym Dino Parku mieszczącym się w Centrum Handlowym Plaza. W sezonie wiosenno-letnim czynny jest Eko Park, który proponuje wiele atrakcji  w otoczeniu przyrody.  Na pewno dzieciom spodoba się też wielki stół przy ulicy Sokolskiej, który jest rzeźbą i jednocześnie wiatą przystankową.

Informacja miejska znajduje się po lewej stronie z tyłu ratusza na ulicy nám. Dr. E. Beneše 23. W weekendy jest czynna tylko od 9.00 do 12.00. Od października do maja informacja jest nieczynna w niedzielę. Strona internetowa (w języku polskim) : http://www.visitliberec.eu 

21 Lubię to
8 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *