Lista 100 na 100 lat cz.1

100

W tym roku mija 100 lat od odzyskania przez Polskę niepodległości. Nigdy nie byłem patetyczny, ale to naprawdę wspaniała rocznica. Cieszę się, jak innym się udaje, jak mają świetne pomysły. Jestem dumny jak związani są z Polską. Stąd mój pomysł na listę 100 osobowości, firm, zjawisk itp. na 100 lecie odzyskania niepodległości. Lista jest oczywiście jest subiektywna. Dotyczy okresu 100 lat, dlatego nie ma na niej wielu osób czy wynalazków. Świadomie pominąłem bohaterów wojen. W tym temacie czuje się niekompetentny. Lista podana jest w kolejności alfabetycznej i składa się z sześciu  części. Na pewno niesłusznie kogoś czy coś pominąłem. Ciekaw jestem jakie są Wasze propozycje?

Altavola

oryginalny design, nowoczesność i elegancja to w dużym skrócie cechuje  lampy marki Altavola. Firmę stworzyli Katarzyna Ławniczak i Marcin Więckowski. W ofercie znajdziemy oświetlenie do wszystkich pomieszczeń. Lampy  Altavola goszczą w wielu mieszkaniach, domach, restauracjach i hotelach w Europie.

Abakanowicz Magdalena

Była jedną z najbardziej znanych w świecie polskich artystek. Sławę przyniosły jej przestrzenne rzeźby wykonane z tkanin tzw. Abakany. Magdalena Abakanowicz uczestniczyła w wielu wystawach. Jej dzieła możemy  oglądać w przestrzeniach publicznych na  całym świecie. Laureatka wielu nagród,  honorowych doktoratów oraz odznaczeń państwowych. Artystka zmarła 20.04.2017 roku w Warszawie.

Asseco Poland

Największy polski  producent oprogramowania. Przedsiębiorstwo  obecne jest w 50 krajach. W wielu z nich posiada zależne od Asseco  spółki. Firma zatrudnia około 25 tysięcy osób na całym świecie. Asseco zajęła 6 miejsce wśród największych producentów oprogramowania w Europie wg. rankingu Truffle 100.

Bałka Mirosław

Jeden z najwybitniejszych polskich współczesnych rzeźbiarzy.  Jego prace znajdują się w wielu prestiżowych kolekcjach muzealnych na świecie. Artysta uczestniczył w kilkudziesięciu krajowych i zagranicznych wystawach. Instalacja autorstwa Bałki How It Is została wystawiona w sali głównej londyńskiej Tate Modern w 2009 roku. Takie wyróżnienie spotkało niewielu artystów. Praca została wystawiona na zaproszenie instytucji. Artysta mieszka i tworzy w Otwocku.

Bankowe usługi

Z pewnością polskie banki nie należą do najtańszych i wiele z nich ma zepsutą reputację przez hipoteczne kredyty walutowe. Nasze usługi należą jednak do najbardziej innowacyjnych na świecie. Polscy klienci korzystają z nich bardzo chętnie. W naszym kraju powstała pierwsza na świecie metalowa karta kredytowa o nieregularnych kształtach, posiadacze kont firmowych w Idea Banku mogą skorzystać z mobilnego bankomatu, Getin Bank wydał kartę z wyświetlaczem, w wybranych bankach możemy zrobić przelew na telefon.   Robiąc zakupy w sklepach internetowych zazwyczaj możemy zapłacić kartą kredytową, blikiem  oraz  tzw. szybkimi przelewami. W związku z dużą popularnością tej ostatniej  formy płatności dla polskich klientów wprowadził go chiński Aliexpress. Wspomniany Blik to polski system płatności mobilnych dostępny w wielu bankach. Z jego pomocą możemy zapłacić w sklepach, internecie, wypłacić pieniądze bankomatu bez udziału karty czy w ten sam sposób  odebrać pieniądze przelane blikiem przez inną osobę. Polacy pokochali płatności zbliżeniowe. Zaraz po Czechach robimy je najchętniej w Europie.

Biały ser (twaróg)

Chyba najbardziej polski ze wszystkich serów. Kiedyś wytwarzano go „ekologicznie”  z zsiadłego mleka. Dziś to już rzadkość. Twaróg wytwarza się przemysłowo z mleka pełnego lub chudego poddanego pasteryzacji.

Bigos

Jedna z  najbardziej  kojarzonych  z Polską potraw. Ilu kucharzy tyle wersji bigosu.  Może być z winem, miodem, śliwkami, grzybami itd. Istnieje nawet jarski bigos.

CCC

Obuwniczy gigant z Polski. Firma posiada własną fabrykę oraz około 1000 salonów sprzedaży w kilkunastu krajach. CCC jest także większościowym udziałowcem firmy eobuwie. W tym roku firma przejęła szwajcarskiego producenta butów Karl Voegele AG. Mimo ciągłego rozwoju ostatnie miesiące  nie są najlepsze dla spółki. Sprzedaż zmalała, działalność w Niemczech przynosi straty. CCC nie ma też dobrej reputacji w zakresie reklamacji obuwia. Ten temat bardzo często pojawia się w internecie. Krytycy zarzucają firmie, że odrzuca większość reklamacji. Najnowszym pomysłem firmy jest sprzedaż w sieci sprzedaży CCC obuwia firmy Gino Rossi.

CD Projekt

Firma zajmująca się produkcją i dystrybucją gier wideo. Swoją bardzo dobrze przyjętą i sprzedająca się na świecie serią gier o Wiedzminie, CDProjekt pokazał że Polacy potrafią i nie muszą mieć żadnych kompleksów. W tej chwili gracze, dziennikarze branżowi i inwestorzy spółki oczekują na pojawienie się w sprzedaży gry Cyberpunk 2077. Trailer gry został zaprezentowany w tym roku na najbardziej prestiżowych targach gier E3 w Los Angeles, gdzie otrzymał ponad 100 nagród. Ostatnie dni media „rozgrzała” informacja o roszczeniach Andrzeja Sapkowskiego (autora książek o Wiedzminie) wobec spółki. Autor niegdyś sprzedał prawa do postaci za 35 tysięcy złotych. Dziś domaga się 60 milionów.

Comforty

Specjalizująca się w produkcji mebli tapicerowanych marka Comforty istnieje od 2000 roku. Oprócz jakości firma od początku postawiła na dobry design swoich produktów. Dla Comforty projektowali m.in.: Tomasz Augustyniak, Tomek Rygalik, Dorota Koziara, Krystian Kowalski. Produkty firmy wielokrotnie były prezentowane na wystawach jako udane przykłady współczesnego polskiego wzornictwa.

Durbas Style

Durbas Style – to marka polskiej firmy meblarskiej. Firma istnieje od 1973  roku. Fani polskiego designu pokochali Durbas Style za minimalistyczne meble z serii  Kółko i Krzyżyk. Najnowszą propozycją producenta jest seria 2B.

Dwie Siostry

Specjalizujące się w książkach dla dzieci  wydawnictwo założyły w 2005 roku trzy koleżanki: Joanna Rzyska, Jadwiga Jędryas i Ewa. Stiasny. Znakomita oprawa graficzna wydawnictw to znak rozpoznawczy Dwóch Sióstr. Książka „Mapy” autorstwa Aleksandry i Daniela Mizielińskich podbiła rynki światowe. Zagraniczne edycje „Map” zostały wydane w ponad 30 krajach w łącznym nakładzie 3 milionów egzemplarzy. Kolejnym międzynarodowym hitem jest książka „Pszczoły” autorstwa Piotra Sochy. W tym roku na targach Bolonia Children’s Book Fair „Dwie Siostry” zostały ogłoszone Najlepszym Europejskim Wydawcą Dziecięcym Roku.

Eris Irena

Eris Irena – (właściwie Irena Szołomicka-Orfinger). Zaczynała w ciężkim 1983 roku od małego zakładu produkującego jeden krem. Dziś jest współwłaścicielką dużego przedsiębiorstwa: Dr Irena Eris. Firma nie tylko produkuje kosmetyki. Dr Irena Eris posiada własne Centrum- Naukowo Badawcze. Pod marką działają również Kosmetyczne Instytuty oraz luksusowe hotele Spa. Dr Irena Eris jest laureatką wielu prestiżowych nagród.

Fakro

Powstała w 1991 roku firma specjalizuje się głównie w produkcji okien dachowych. Jej produkty można kupić w Europie, Azji i Ameryce . Fakro jest wiceliderem w produkcji okien dachowych na świecie i ma 15 % udziału w globalnym rynku tych produktów. Eksport stanowi 70 % produkcji firmy. Przedsiębiorstwo zatrudnia 3300 osób.

Filmweb

Utworzony w 1998 roku serwis internetowy poświęcony filmom, serialom i grom. Stronę tworzą zarejestrowani internauci, którzy oceniają filmy, dodają ich opisy oraz opisy związane z aktorami i twórcami filmów. W serwisie znajdziemy m.in.  recenzje, oceny, repertuar kin, zwiastuny, zapowiedzi. Ogromna baza Filmweb jest drugą pod względem wielkości na świecie po IMDb.   Zawiera ona kilkaset tysięcy filmów i oraz informację o ponad  2 milionach  twórców i aktorów  filmowych.

Foonka

Foonka (wcześniej Hayka) – działająca od 2005 roku szczecińska firma znana z autorskiej pościeli imitującej siano, mech czy słomę. Projekt, nadruk, tkanina, opakowanie – wszystko powstaje w Polsce. Produkty Foonki można kupić na całym świecie. W 2017 roku firma została uhonorowana nagrodą European Product Design Award 2017.  W tym roku została laureatem wyróżnienia: German Design Award.

Funk Kazimierz

Dzięki urodzonemu w Warszawie biochemikowi świat dowiedział się o witaminach. Funk odkrył i wyodrębnił pierwszą  witaminę B1. Naukowiec jest także autorem tego terminu (  łac: vita- życie, amina –związek chemiczny) .  Funk zmarł w 1967 roku w Stanach Zjednoczonych.

Gessler Magdalena

Z wykształcenia malarka, z zamiłowania restauratorka. Fani kochają ją za bezkompromisowość i nieszablonowe stroje. Wrogowie krytykują za krzykliwość i wulgarność. Jej program „Kuchenne Rewolucje” niezmiennie przyciąga widzów. Osiemnaście serii nadawanej od 2010 roku audycji to naprawdę imponujący  wynik. Magda Gessler czuje nowe media. Jej profil na facebooku śledzi ponad milion osób, na Instagramie ponad 500 tys. Udział restauracji w „Kuchennych Rewolucjach” nie zawsze gwarantuje sukces. Czasem może być przysłowiowym gwoździem do trumny. Dzięki Magdzie Gessler polski rynek gastronomiczny przeszedł rewolucje. My zauważyliśmy, że możemy oczekiwać więcej a wielu restauratorów odkryło że nie może podawać byle jak i byle czego.

Grycan

Rodzina Grycanów jest związana z lodami już od1946 roku. Wtedy to Józef i Weronika Grycan otworzyli  we Wrocławiu pierwszą w powojennej Polsce lodziarnie. Tradycje przejął ich syn Zbigniew Grycan, który w 1980 roku zakupił firmę sprzedającą i  produkującą lody Zieloną Budkę. Firma została sprzedana w 2000 roku . W 2004 roku Zbigniew Grycan ponownie wrócił do lodowego biznesu. Tym razem postawił na bardzo dobre jakościowo lody, a wszystko postanowił firmować swoim nazwiskiem. Firma Grycan jest również właścicielem sieci kawiarni ulokowanych głównie w centrach handlowych. Kilka lat temu postanowiły bardzo skutecznie zaistnieć medialnie  Grycanki, czyli synowa i wnuczki Zbigniewa Grycana. Zbigniew Grycan odcinał się od ich działalności twierdząc, że synowa Marta wraz z mężem posiadają swoje przedsiębiorstwo. Grycanki nagle zniknęły z życia publicznego.

Holland Agnieszka

Najbardziej znana polska reżyserka. Laureatka wielu nagród i odznaczeń w kraju i za granicą. Trzykrotnie nominowana do Oskara, dwukrotnie otrzymała nagrodę Złotego Globu. Od 2014 roku jest przewodniczącą Europejskiej Akadami Filmowej w Berlinie. Współpracowała zarówno z gwiazdami Holywood, jak i europejskiego kina. Od 2008 roku mieszka we Francji. Agnieszka Holland może pracować wszędzie, jednak ciągle są jej silne związki z Polską. W naszym kraju bardzo angażuje się politycznie, przez co ma wielu krytyków.

6 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *