Lista 100 na 100 lat cz.2

Kolaż zdjęć Kawiarnia

Dziś druga część mojej subiektywnej listy 100 na 100 lecie niepodległości. Ciekawe osobowości, interesujące firmy i nie tylko. Zapraszam do lektury. Jakie są Wasze propozycje ? Kolejna część niebawem.

Hulanicki Barbara

Polska projektantka, która uważana jest przez niektórych za jedną z najbardziej wpływowych  kobiet świata mody. Wszystko zaczęło się w 1963 roku kiedy Barbara wraz z mężem uruchomiła wysyłkowy dom mody „Biba” . To co odróżniało firmę od konkurencji to przystępna cena za modną odzież. Mówi się, że swoim sposobem działania „Biba” przetarła szlaki dzisiejszym sieciówką . W 1966 roku Hulanicki otwiera sklep  na ulicy Kensington Church w Londynie. Dzięki niespotykanej atmosferze i wystrojowi sklep staje się pożądanym miejscem zakupów. Bywali tutaj Mia Farrow, Brigitte Bardot, Mick Jagger, Dawid Bowie czy Marianne Faithhfull. W wyniku utraty przez Barbarę Hulanicki, kontroli nad sklepem na rzecz firmy deweloperskiej firma znika z rynku na przełomie 1975/1976 roku. W 2012 roku projektantka została odznaczona przez Królową Elżbietę II Orderem Impreium Brytyjskiego. Obecnie Barbara Hulanicki mieszka w Miami na Florydzie, gdzie zajmuje się projektowaniem wnętrz.

Ilustratorzy

Ilustracja autorstwa Katarzyny Boguckiej

Są rozmaicie wykształceni. Posługują się różnorodnymi technikami i stylami. Kobiety, mężczyźni. Ich prace coraz częściej możemy zobaczyć w książkach, czasopismach, na plakatach, w reklamie, komiksach, koszulkach. Dzięki polskim ilustratorom nie tylko nasz kraj jest piękniejszy.

Iker

Powstała w 1991 roku meblowa firma Iker stawia na jakość, funkcjonalność i nowoczesny design. Dla firmy projektowali m.in. Marek Gawlik i Tomek Rygalik.  Iker specjalizuje się głównie w meblach tapicerowanych. Produkty firmy sprzedawane są do ponad 30 państw.

Inglot

Polskie przedsiębiorstwo kosmetyczne powstałe w 1983 roku. Produkty firmy dostępne są w 70 krajach na świecie na 6 kontynentach, w tym w bardzo prestiżowych lokalizacjach. Firma proponuje aż 1500 odcieni kosmetyków do malowania. 95 % produkcji powstaje w Przemyślu. . „Oddychający” lakier do paznokci Inglota,  zyskał popularność w krajach muzułmańskich. Okazało się ,że  lakier, który przepuszcza tlen i parę  wg. islamskiego prawa jest  halal czyli „czysty”.  W tym roku twarzą Inglota została Jenifer Lopez, która dla marki stworzyła własną kolekcję kosmetyków.

Itaka

Powstałe w Opolu w 1989 roku biuro od wielu lat jest liderem polskiej turystyki wyjazdowej. Itaka zaczynała od wycieczek autokarowych. W latach 90 firma zaczęła organizować wyjazdy samolotowe. Wiele dostępnych dziś  dla klientów kierunków biuro wprowadzało jako pierwsze na rynku. W 2016 roku firma kupiła znane na czeskim rynku biuro Cedok. Od tego roku czartery Itaki wylatują z Litwy.

Jabłka

Jesteśmy trzecim największym producentem jabłek na świecie. Od 2014 roku na te owoce nałożone jest rosyjskie embargo. Od tego czasu w ramach solidarności z rolnikami Polacy chętniej zaczeli jeść polskie jabłka. W sklepach pojawił się też polski cydr, który staje się coraz popularniejszy. Polscy sadownicy znaleźli też nowe rynki zbytu dla tych owoców.

Jachty

W tej branży „made in Poland” już od dawna oznacza gwarancję bardzo dobrej jakości. Nasz kraj powoli staje się też światowym potentatem w produkcji jachtów. Rocznie produkujemy kilkanaście tysięcy łodzi. Oprócz budowania zleconych przez inne firmy jednostek, coraz śmielej sprzedajemy łodzie i motorówki zaprojektowane w Polsce.

Jan Paweł II

Jan Paweł II, właść. Karol Józef Wojtyła. Był pierwszym papieżem z Polski i  pierwszym od 455 lat papieżem niebędącym Włochem. W trakcie pontyfikatu odwiedził 129 krajów. Porozumiewał się w kilku językach. Na życie Jana  Pawła II dwukrotnie dokonywane były zamachy.  Jan Paweł II przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z innymi wyznaniami. Był jednym z najbardziej wpływowych przywódców w XX wieku. Niektóre poglądy prezentowane przez Jana Pawła II  zarówno za  jego życia i po śmierci wywoływały i wywołują krytykę. Jan Paweł II zmarł 02.04.2005 roku w Watykanie. 27.04.2014 został kanonizowany.

Jems Architekci

Wielokrotnie nagradzana polska pracowania architektoniczna założona w 1988 roku w Warszawie. W pracowni powstały m.in. ciekawe biurowce ( Pixel w Poznaniu, siedziba Agory w Warszawie). Dzięki Jems Architekci otrzymaliśmy nowe odsłony Hali Koszyki w Warszawie czy nową część biblioteki Raczyńskich w Poznaniu. Architekci zaprojektowali też Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Kamiński Janusz

Najbardziej znany polski operator filmowy. W wieku 22 lat wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Tam też ukończył studia. Kamiński jest autorem zdjęć do wszystkich filmów Stevena Spielberga od 1993 roku. Operator jest  dwukrotnym laureatem Oscara (Lista Schindlera, Szeregowiec Ryan) i kilku innych prestiżowych nagród za zdjęcia. Janusz Kamiński jest także reżyserem czterech filmów.

Kantor Tadeusz

Reżyser, scenograf, malarz, twórca happeningów, współtwórca teatru Cricot 2. Był jednym z pierwszych artystów uprawiających happening. Jego prace i spektakle wystawiane były na całym świecie. Tadeusz Kantor był także laureatem wielu nagród i wyróżnień. Zmarł w 1990 roku w Krakowie. Upowszechnianiem i dokumentacją dzieł artysty zajmuje się Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie.

Katowice

To miasto dla wielu z nas ciągle kojarzy się kopalniami, zanieczyszczeniami i nudą. Zupełnie niesłusznie. W ostatnich latach Katowice przeszły ogromną metamorfozę. Na terenie dawnej kopalni Katowice (położonej w centrum miasta) powstała strefa kultury z imponującą siedzibą Muzeum Śląskiego czy Narodowej Orkiestry Polskiego Radia. Całość uzupełnia Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które może pomieścić 10 tys. uczestników. Rewitalizacji poddane zostały także tereny Huty Baildon, gdzie powstał kompleks biurowców. Wiele nowych budynków otrzymały  katowickie uczelnie. Przebudowie uległ również Katowicki Rynek. Tutejsza ulica Mariacka składa się tylko z restauracji, barów i knajpek. W tej chwili ponad 70% mieszkańców miasta jest zatrudnionych w sektorze usług. W mieście coraz częściej widać turystów, melomani i fani przyjeżdżają tu na koncerty. W 2015 roku Katowice zostały mianowane Miastem Muzyki UNESCO. W grudniu miasto będzie gospodarzem (bardzo prestiżowej) Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Kieli Katarzyna

To się nazywa kariera. Kilkanaście lat temu Katarzyna Kieli zakładała biuro Discovery w Warszawie. Od 2012 roku odpowiadała za rozwój tej telewizji  w 112 krajach  (Europa Środkowo Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka). Od tego roku Katarzyna Kieli jest odpowiedzialna za rozwój firmy w 140 krajach w tym Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Hiszpanii, Skandynawii, Krajach Beneluxu. Discovery jest właścicielem wielu kanałów na całym świecie. W Polsce do firmy należą tv TVN i Metro.

Konieczny Robert

Wielokrotnie nagradzany polski architekt. Współzałożyciel pracowni architektonicznej KWK Promes w Katowicach. Jego Dom Aatrialny otrzymał nagrodę House of the Year w 2016 roku. Budynek Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy zdobył nagrodę World Building of the Year 2016. Architekt był ośmiokrotnie nominowany do prestiżowego wyróżnienia Nagrody im. Miesa van der Rohe. Robert Konieczny jest jednym z bardziej publikowanych za granicą polskich architektów.

Krówki

Jedni wolą kruche inni z ciągliwym nadzieniem. Konsystencja wynika z czasu przechowywania tych słodyczy. Te popularne i uwielbiane przez wielu cukierki wymyślił Feliks Pomorski, który w latach 1921-1929 produkował je w Poznaniu. W okresie okupacji  firma została przeniesiona do Milanówka.

8 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *