Lista 100 na 100 lat cz.6

100 na 100 cz 6

Minęło 100 lat od kiedy Polska odzyskała niepodległość. Przedstawiam ostatnią część mojej listy 100 na 100 przygotowanej z tej okazji. Na liście znajdziecie m.in.  wspaniałe wynalazki,polski napój, polskiego zwierza, polską „potrawę” i kolejne wspaniałe osoby.

Warszawa

W żadnym wypadku nie jestem zwolennikiem matyrologi, ale uważam, że Warszawa za pomocą małych tablic ze zdjęciami powinna pokazywać nieświadomym zagranicznym turystom swój obraz z 1945 roku. Dziś po ponad 70 latach od zakończenia II wojny światowej to zupełnie inne miasto. Żyjące swoim życiem i tempem. Nie zawsze było łatwo. Swoją pierwszą linię metra stolica otrzymała dopiero w 1995 roku. Dziś śródmieście pełne jest pełne wysokościowców a mieszkańcy i turyści otrzymali wiele wspaniałych budynków i muzeów m.in. Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik , Muzeum Polin. Coraz śmielej stolica zbliża się też do Wisły z pomocą ciekawych inwestycji. Nie można też zapomnieć o pieczołowicie odrestaurowanych zabytkach.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Wszystko zaczęło się w Programie III Polskiego Radia. Tam to Jerzy Owsiak rozpoczął  zbiórkę funduszy na cele charytatywne. Słuchacze spontanicznie przesyłali przekazy i datki w kopertach.  3 stycznia 1993 roku w telewizyjnej dwójce odbył się pierwszy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym samym roku formalnie została utworzona fundacja WOŚP. Orkiestra „gra” cały rok.  Jednak to rozrywkowo-medialna impreza zwana finałem odbywająca się zazwyczaj w drugim tygodniu stycznia najbardziej otwiera nasze portfele. Finał to rzecz bez precedensu na skalę światową. W ten krótki i zazwyczaj zimny dzień rusza niespotykana ilość wolontariuszy. Finał jest też wielką operacją medialną (od 2017 roku realizują go stacje związane z TVN). Bądźmy szczerzy. Niektórych irytuje ten cały finalny jazgot. Inni uciekają przed kolejnym w tym dniu wolontariuszem. Na szczęście mimo prób zdyskredytowania pracy fundacji orkiestra gra dalej, a w ubiegłym roku zebrano kwotę ponad 126 milionów złotych. Co roku kwoty zbierane są w innym celu. Według badań wykonanych przez CBOS w 2014 roku fundacja cieszyła się zaufaniem wśród 87% ankietowanych. W wielu polskich szpitalach możemy skorzystać ze sprzętu przekazanego przez fundację. WOŚP finansuje i prowadzi programy medyczne. Bardzo cenną inicjatywą jest program edukacyjny „Ratujmy i uczmy się ratować”. Fundacja organizuje też festiwal muzyczny. Niech ta orkiestra „gra do końca świata i jeden dzień dłużej”

Wódka polska

Ten alkohol umiemy pić, ale i potrafimy go też robić. Jesteśmy czwartym producentem wódki na świecie. Istnieje nawet oznaczenie geograficzne polska wódka/ polish vodka, które ma być rekomendacją dla konsumentów. Zła wiadomość jest taka, że większość dawnych Polmosów należy do zagranicznych firm. Coraz częściej pojawiają się jednak nowe wódki przygotowane i produkowane przez polskie firmy.

Wolszczan Aleksander

Najbardziej znany współczesny polski astronom urodził się w 1946 roku w Szczecinku. Ukończył studia astronomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wolszczan jest odkrywcą pierwszych planet po za naszym układem planetarnym. Astrofizyk jest członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń naukowych. Pracował na wielu zagranicznych uczelniach. W tej chwili jest profesorem profesorem Pennsylvania State University w Stanach Zjednoczonych. W 2008 roku Wolszczan opuścił macierzysty uniwersytet w Toruniu. Jako przyczynę podaje się fakt doniesień medialnych na temat współpracy naukowca z SB w latach 1973-1986. Jak utrzymuje profesor w swojej współpracy przekazywał informacje nieistotne. Wolszczan jest laureatem wielu wyróżnień i autorem publikacji.Jego badania były publikowane w najbardziej prestiżowych czasopismach naukowych.

Wrocław

Chociaż nikt nie odmawiał Wrocławiowi nigdy uroku i wspaniałych zabytków to jeszcze niedawno miasto było uważane za przysłowiowego kopciuszka, zwłaszcza gospodarczego. Wszystko się zmieniło. Miasto skutecznie przyciągnęło inwestorów umiejętnie wykorzystując przygraniczne położenie. W 2017 roku Wrocław znalazł się na 6 miejscu rankingu najszybciej rozwijającej się regionalnej gospodarki w Europie. W 2012 roku miasto było współorganizatorem mistrzostw Europy w Piłce nożnej. W 2016 Wrocław był Europejską Stolicą Kultury. W ostatnich latach we Wrocławiu powstały wspaniałe siedziby Teatru ” Capitol” czy Narodowego Forum Muzyki. We wrocławskim zoo otwarto spektakularne Afrykarium. Wspaniałej rewitalizacji doczekał się tutejszy Dworzec Główny czy Pawilon Czterech Kopuł. Otwarte w 2012 roku nowe lotnisko wcale nie okazuje się za duże, gdyż do miasta przyjeżdża coraz więcej turystów.W 2018 roku Wrocław otrzymał tytuł „Najlepszego Europejskiego Miasta w 2018 roku” według „European Best Destinations”

Wróblewski Andrzej

Andrzej Wróblewski urodził się w 1927 roku w Wilnie. Studiował m.in. malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Żył jedynie 30 lat. Zmarł w Tatrach prawdopodobnie na atak serca. Artysta pozostawił po sobie wspaniałe dzieła nawiązujące do codzienności i PRL. W ostatnich latach Wróblewski stworzył wiele poruszających dzieł związanych ze śmiercią i wojną. Ponad 50 lat po śmierci artysty dzięki staraniom m.in. Fundacji Andrzeja Wróblewskiego malarz doczekał się pierwszej  międzynarodowej wystawy w Eindhoven w Holandii. W 2015 roku działa artysty mogliśmy obejrzeć w prestiżowym Muzeum  Reina Sofia w Madrycie.

Wycieraczki samochodowe

Wycieraczki samochodowe zostały wynalezione niemal równocześnie. Ich stworzenie przypisuje się m.in. wynalazczyni Mary Anderson i Polakowi Józefowi Hoffmanowi. Pomysł Polaka został wdrożony do seryjnej produkcji w fabryce Forda. Urodzony w 1876 roku Hoffman był kompozytorem i pianistą. Jego wielką pasją były wynalazki. 70 z nich opatentował. Większość z nich dotyczyła samochodów i fortepianów. Józef Hoffman zmarł w 1957 roku w USA.

Wykrywacz min

To niezmiernie przydatne urządzenie wymyślili w latach 1941/1942 Polacy. Urządzenie opracowali porucznicy Józef Kosacki i Andrzej Garboś. Prototyp wykrywacza złożony był z kija bambusowego, plecakowego aparatu pomiarowego i słuchawek. Ten przekazany bezpłatnie armii brytyjskiej wynalazek nigdy nie został opatentowany.

Zapiekanka

Dla świata zapiekanka to  jednogarnkowa potrawa zapiekana w piekarniku. Nasza polska  zapiekanka najczęściej składająca się z bułki, sera, pieczarek i ketchupu jest jedyna w swoim rodzaju. Ta nestorka polskiego fast foodu. powstała w latach 70 ubiegłego wieku. Obcokrajowcy najczęściej się dziwnie uśmiechają słysząc o tym przysmaku. Zmieniają zdanie gdy spróbują prawdziwej polskiej zapiekanki przygotowanej na miejscu i w piecyku.

Zięta Oskar

Jeden z bardziej znanych i cenionych za granicą polskich projektantów urodził się w 1975 roku w Zielonej Górze. Zięta ukończył szwajcarską Eidgenössische Technische Hochschule w Zurychu. Sławę przyniosła mu autorska metoda FIDU. To dzięki jej wynalezieniu wykonane z płaskiej blachy przedmioty wyglądają jak nadmuchiwane baloniki.Ta metoda pozwala między innymi tworzyć wytrzymałe meble czy obiekty użytkowe. Projekty Zięty znajdują się m.in. w Centre Pompidou w Paryżu, Pinakothek der Moderne w Monachium, Zurich Design Museum i Baden State Museum w Karlsruhe. Artysta wielokrotnie otrzymywał międzynarodowe wyróżnienia. Pracownie Oskara Zięty znajdują się we Wrocławiu i Zurichu.

Zimerman Krystian

Polski pianista i dyrygent urodzony w 1956 roku w Zabrzu. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły  Muzycznej  w Katowicach. Do  2005 roku Zimerman był jedynym polskim laureatem Konkursu Chopinowskiego. Koncertował z najlepszymi muzykami i dyrygentami. Występował w najlepszych salach koncertowych na całym świecie. Związany jest z prestiżową wytwórnia Deutsche Gramophon. Artysta protestuje przeciw łamaniu praw człowieka. Z powodu niewyjaśnienia do końca zbrodni katyńskiej, odmawia koncertowania w Rosji, z uwagi na konflikt bliskowschodni nie koncertuje w Izraelu. Zimerman odmówił też m.in. gry w RPA (apartheid) . Wielokrotnie wypowiadał się krytycznie na temat  polityki międzynarodowej Stanów Zjednoczonych. Artysta jest odznaczony prestiżowymi medalami i doktoratami honoris causa. Krystian Zimerman mieszka w Szwajcarii.

Znany lekarz

Znany lekarz to serwis internetowy umożliwiający pacjentom umawianie się na wizyty lekarskie przez internet. Serwis umożliwia też publikację opinii o lekarzach. Znany lekarz jest częścią globalnej grupy DocPlanner.  Firma została założona w 2011 roku w Polsce i tu też ma swoją siedzibę. W Turcji, Włoszech, Brazylii, Hiszpanii, Meksyku, Czechach, Argentynie  istnieją regionalne wersje serwisu oferujące te same usługi co Znany Lekarz. Wersje międzynarodowe istnieją pod różnymi nazwami.

Zupagrafika

Zupagrafika to wydawnictwo założone w Poznaniu w 2012 roku. Firma stworzona przez Hiszpana Davida Navarro i Polkę Martynę Sobecką, zajmuje się ilustracją oraz tworzy publikacje z papieru. To właśnie te ostatnie przyniosły Zupiegrafice międzynarodowy rozgłos. Dzięki publikacjom wydawnictwa możemy sami „zbudować” z papieru znane i mniej znane budynki byłego Bloku Wschodniego. Twórcy upodobali sobie bloki mieszkalne  i obiekty użyteczności publicznej. Niektóre z tych obiektów już nie istnieją. Zupagrafika stworzyła też wycinanki przedstawiające brutalistyczne obiekty Paryża i Londynu.. Ciekawą publikacją jest „Hidden Cities”. Tutaj możemy odkryć architekturę wybranych miast poprzez oderwanie negatywu od ilustracji. Wydawnictwa Zupagrafika były wielokrotnie nagradzane i wystawiane. O pracach wydawnictwa pisały renomowane tytuły zagraniczne.

Żubr

Chyba nie ma bardziej „polskiego” zwierza. Mamy piwo i bank z żubrem. Nic dziwnego ponad 30% nielicznej dziś światowej populacji żubrów mieszka w Polsce. Ponad połowa z tych wielkich zwierzaków mieszka w Puszczy Białowieskiej. Nieliczne żubry żyją też na wolności.

To już koniec mojej przygody z listą 100 na 100. Była to praca miejscami żmudna, ale  bardzo przyjemna. Zdaję sobie sprawę, że zapomniałem o wielu wspaniałych wydarzeniach i osobach. Niektóre pominąłem świadomie. Mam np. niedosyt odnośnie naukowców i sportowców. W zasadzie od razu wiedziałem co i kto ma być na tej liście i w trakcie dokonywałem bardzo małych korekt. Te osoby, rzeczy, firmy, zjawiska  mnie fascynowały. Nie będę udawał osoby o genialnej pamięci. W biogramach zazwyczaj  korzystałem z informacji z wikipedia.pl. Bez wikipedii nie mogła by powstać ta seria. Na pewno inspirowałem się też informacjami z culture.pl i forbes.pl. Informację o firmach zazwyczaj czerpałem ze stron firmowych.

5 Lubię to
0 Słabe

Zostaw Komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *